| Funditza88 a întrebat:

Doresc sa achizitionez doi perusi (pereche) as vrea sa aiba fiecare cusca lui dar nu stiu daca imi permit sa iau doua custi in acelasi timp.Cam cat ar costa o cusca pentru perus? Este adevarat ca le trebuie atat de mult spati 45cm lungime si latime si 60 inaltime?(e cam mare pentru o pasare asa mica )

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau

Majoritatea persoanelor din pacate uita ca ei au nevoie si de putina libertate si sa isi mai miste aripile si ii tin inchisi intr-o cusca mica de parca ar fi din plus!
Ca sa poti sa-i lasi afara in curte trebuie sa ii inveti sa vina la tine, sa ii socializezi cu oamenii deoarece daca le dai drumul ei zboara si nu se mai intorc..Si poate cu putin noroc ii prinde cineva daca nu mor.
Cam cat doresti tu, eu ii lasam pe ai mei in jur de o ora - doua o data pe zi happy dar doar in casa, in camera.
O seara placuta! happy

11 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:

Dar de ce sa ii separi?
Ei in salbaticie traiesc in colonii de sute de indivizi, sunt impreuna in permanenta, nu ar fi deloc okay sa ii tii separati, si da au nevoie de custi mari sa se simta cat mai confortabil si sa poata sa se mai miste, vara e bine daca intr-un castron le pui apa sa se balaceasca( toamna si iarna nu se face asta), este interzis sa-i speli (se pot imbolnavii) si daca iti iei 2 ar fi bine sa fie o femela si un mascul.
Ar fi bine daca te-ai informa cat de cat despre ei inainte sa iti cumperi si sa vezi ce mancare le trebuie si de care este interzis sa le dai.
De asemenea ei canta mult, deci s-ar putea sa te trezeasca uneori pe la ore de gen: 4-5 dimineata (iti spun din proprie experienta).

| Funditza88 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Imi voi lua doi perusi si ii voi tine impreuna, eu am o camera mare si le pot da drumul In curte am cires, mar si din cate am inteles le place lemnul natural.Voi incerca sa rup crengi de mai mari dimensiuni sa le fac un loc de joaca unde sa le mai pun si balansoare, clopotei si diverse jucarii.Cat trebuie sa stea pe zi afara din cusca?

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Funditza88):

Ceau

Majoritatea persoanelor din pacate uita ca ei au nevoie si de putina libertate si sa isi mai miste aripile si ii tin inchisi intr-o cusca mica de parca ar fi din plus!
Ca sa poti sa-i lasi afara in curte trebuie sa ii inveti sa vina la tine, sa ii socializezi cu oamenii deoarece daca le dai drumul ei zboara si nu se mai intorc..Si poate cu putin noroc ii prinde cineva daca nu mor.
Cam cat doresti tu, eu ii lasam pe ai mei in jur de o ora - doua o data pe zi happy dar doar in casa, in camera.
O seara placuta! happy

| Ramona000 a răspuns:

Da este adevarat le trebuie o colivie mare si poti tine ambii papagalii in colivie eu asa am facut

| AvalohAlyn a răspuns:

O cusca medie costa vreo 60 lei.Cea mare si mai mult. Le trebuie o cusca mare dar nu trebuie sa ii tii in custi diferite.Perusii sunt sociabili si pot sta in aceeasi cusca.Si eu am papagali, o nimfa si un perus si stau in aceeasi cusca.Sunt blanzi si nu se cearta.Mult succes cu micutii tai.

| IsabelaIssa a răspuns:

Pai daca mai sunt si pereche, de ce sa ii tii separat? Ei se simt singuri, trebuie sa fie amandoi. Te-as sfatui sa te feresti de cei albastrii, nu sunt singura careia i-au murit doar din culoarea asta. Verzi si galbeni sunt OK. Deci chiar nu ai de ce sa ii separi, nu iti face griji, nu vor face pui fara sa le amenajezi tu cuibulete si tot ce trebuiewinking Mie cel putin nu mi-au facut niciodata si ii am de multi ani.

| Oana92 a răspuns:

Nu are rost sa-i ti separat, femelele mor fara partener! Cred ca e prea mare cusca de care spui tu, orice colivie cat de cat spatioasa va fi suficienta. ATENTIE! In perioada de imprechere o sa-ti manance nervii, vor rupe tot ce vor apuca pentru ca incearca sa-si contruiasca cuib. Daca vrei pui poti sa le cumperi cuib, se gasesc in magazinele specializate mai multe modele. Si inca ceva, nu ii hrani doar cu mancare gata cumparata, mai pune-le din cand in cand o bucatica de mar, morcov, sau chiar ou fiert tare, o sa le placa mult si au vitamine. In general perusii nu sunt animale pretentioasa cu conditia ca din cand in cand sa le dai atentie, pentru ca altfel o sa te faca ei sa le oferi ce-si doresclaughing ...si normal, sa le asiguri hrana, apa, un loc curat, caldura.

p.s. poti sa le cumperi ceva ``jucarii``-oglinda sau clopotei special pentru ei, o sa se distreze de minune, si tu la fel privindu-i.

| NoOne18 a răspuns:

Costa vreo 60-140 lei dar, eu cred ca papagalii sunt galagiosi si nu merita, ia-ti un peste, pisica sau caine.

| Funditza88 explică:

La cine sa dau oare funda? Nu ma pot hotari. Cred ca cel care a muncit sa scrie mai mult. happy

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Funditza88):

Dar nu trebuie sa dai funda nimanui, nu esti obligata..Si sa iti mai spun ceva.Cel care scrie mult nu inseamna ca scrie si bine, ca pot venii eu cu un text mare luat de pe net si sa zic ca e scris de mine dar eu sa nu stiu ce e scris in acel text.
Iti doresc O zi placuta si Sarbatori Fericite!

| violet6harmon a răspuns:

Perusii sunt mici si nu ai nevoie de o colivie mare te-ar costa injur de 80 de lei maxim sa le ei o cusca pentru ei eu am tot un papagal cu creasta si e mare ( mic ) este pe la mijloc si i-am lu-at o cusca de 80 de lei si sta foarte bine in ea vz ca cel mai bine este daca iti ei doar un papagal si nu o pereche sa ii pui o oglinda fiindca poate sa moara daca este singur trebuie sa ii tina companie un papagal sau o papagalita big grin

| Roxanne121 a răspuns:

Da este adevarat ca le trebuie o colivie mare! Cu cat e mai mare cu atat se simt mai bine. Daca iei pereche nu e nevoie sa ii pui in colivii diferite; se simt foarte bine unul in compania celuilalt, de fapt chiar nu este recomandat sa ti doar unul pentru ca se plictiseste