| BubLik22 a întrebat:

E corect oare sa citesti mult? Avantaje si dezavantaje.

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Cititul reprezinta unul dintre cele mai frumoase hobby-uri pe care cineva il poate avea. Totusi este trist sa aflam ca majoritatea oamenilor nu sunt initiati in fabuloasa lume a cartilor. Daca esti una dintre persoanele care considera ca nu au nevoie sa citeasca, iata cateva motive pentru care ai putea sa iti formezi un obicei din asta:

1. Cititul reprezinta un proces care iti mentine mintea activa : Pe cand televizorul iti distruge neuronii, cititul te ajuta sa iti folosesti creierul. Citind vei rationaliza si vei descoperi lucruri care nu iti sunt familiare.

2. Cititul iti imbunatateste vocabularul : Iti mai amintesti in scoala primara cand invatati intelesul unui cuvand din context, cititnd intreaga propozitie? Asa se intampla si cand citesti o carte. Cititul reprezinta o provocare, poti invata cuvinte noi pe care mai apoi sa le folosesti in exprimare.

3. Te ajuta sa iti faci o idee despre diverse culturi si locuri din lume : Cum altfel ai putea sa aflii informatii despre viata popoarelor din Mexic decat citind? Cititul te introduce in diversitatea etnica a oamenilor, a obiceiurilor si a diverselor stiluri de viata. Devii mult mai constient de diferentele dintre oameni.

4. Iti imbunatateste concentrarea si disciplina : Cititul presupune concentrare. In timpul in care citesti te concentrezi doar asupra acestei activitati. Spre deosebire de reviste, Internet sau emailuri, cartile nu contin alte informatii care sa te distraga, cartile iti spun povesti. Astfel capacitatea ta de concentrare se va imbunatati considerabil.

5. Iti cladeste stima de sine : Cu cat citesti mai mult, cu atat acumulezi mai multe cunostinte. Odata cu asta devii mai increzator iar increderea in tine iti consolideaza stima de sine. Deci este o reactie in lant. Daca ai cunostinte, oamenii apeleaza la tine pentru raspunsuri iar sentimenetele tale fata de propria persoana nu pot fi altfel decat pozitive.

6. Inbunatateste memoria : Multe studii au demonstrat ca daca nu iti folosesti memoria, o pierzi. Cititul te ajuta sa iti folosesti memoria, presupune sa iti amintesti detalii, intamplari, fapte, date, actiuni, teme si personaje.

7. Te disciplineaza : stim cu totii ca ar trebui sa ne facem timp pentru citit. Dar cati dintre noi isi planifica sa citeasca in fiecare zi? Foarte putini as zice…De aceea, a adauga cititul in programul tau zilnic reprezinta un lucru care te detemina sa te disciplinezi.

8. Iti dezvolta creativitatea : Sa citesti despre diversitatea vietii si sa te expui unor idei si informatii noi te ajuta sa-ti dezvolti partea creativa a creierului si sa devii mai deschis catre inovatie.

9. Ai intotdeauna subiect de discutie. Nu de multe ori mi s-a intamplat sa ma imprietenesc cu o persoana discutand despre subiectul unei carti. Deci iti poti face prieteni. In plus, cititnd iti largest orizonturile si poti dezbate pe diverse teme si domenii despre care te-ai documentat.

10. Te scapa de plictiseala. De fiecare data cand te plictisesti, ia o carte si citeste. Vei deveni imediat interest de subiectul carti si iti va pieri plictiseala. Pana la urma, daca oricum esti plictisit, nu strica sa citesti o carete buna, nu-i asa?

Daca vrei sa depasesti monotonia unei vieti lenese, deloc creative si plictisitoare, ia o carte si incepe sa citesti. Da pagina pentru a descoperi o lume bogata in informatii si ingeniozitate.

Si daca mai stii si alte beneficii ale cititului, nu ezita sa le impartasesti cu noi.
si uite aici efectele negative ale ciitului :http://lusmi.blogspot.com/2007/12/efectele-negative-ale-cititului.html

| BubLik22 explică (pentru Danyelusha):

Multumesc mult...

| Danyelusha a răspuns (pentru BubLik22):

Cu placere winking

12 răspunsuri:
| Lava a răspuns:

Daca dai funda... sa citesti e bine sa-ti dezvolti: vocabularul, creierul... dezavantaje eu zic ca n-are nici un dezavantaj si iti recomand sa citesti in fiecare seara cel putin o paginahee hee) big grin

| BubLik22 explică (pentru Lava):

Eu si asa citesc, romanul Tema pentru acasa de Nicolai Dabija.

| wintage a răspuns (pentru Lava):

Nu poti sa spui ca nu are niciun dezavantaj. Obosesti psihic si mai mult ca sigur iti slabeste vederea urmand ca dupa aia sa porti ochelari.
Bineinteles asta nu inseamna ca nu sunt o multime de avantaje pentru a citi!

| lenutza001 a răspuns:

Da sunt si avantaje si dezavantaje.1.iti dezvolti vocabularul, capacitatea gindirii este una mai buna, afli multe informatii pe care nu leai cunoscut.dezavantaje...1.nu ai timp sa esi la plimbare cu prietenii.toti zic ca esti botanic, oricum e nevoie de odihna!

| nadin25 a răspuns:

E bine sa citesti.Nu foarte mult pentru ca iti ocupa prea mult timp,iti strica ochii si daca ai multa imaginatie mereu te gandesti la lucrurile citite(la un moment dat,la doua trei fraze povesteam ceva din ce am citit).Dar daca citesti mai mult iti imbogatesti imaginatia, vocabularul, iti dezvolti gandirea si unele carti sunt chiar foarte utile si frumoase.Cartile citite de mine in timpul liber m-au ajutat mult la scoala.(am primit de citit o carte si de facut rezumatul iar eu nu mai trebuia decat sa fac rezumatul; alta carte m-a facut sa inteleg mai bine o lectie de la istorie si am invatat mai usor)Uni oameni cheltuiesc prea multi bani pe carti dar poti gasi si ceva ieftin daca vrei.

| BubLik22 explică (pentru nadin25):

Spune te rog exemple de carti citite de tine nadin25. poate si pe mine ma vor ajuta...

| BubLik22 explică (pentru nadin25):

Poyi sa-mi spui ce carti ai citi ce teau ajutat? Poate si w mine ma vor ajuta.

| Lava a răspuns (pentru BubLik22):

Mah Tu esti BuT ce dracu comentezi la tpti esti pandar sau labar hai sictir phbbbbtPPPPPPP

| nadin25 a răspuns (pentru BubLik22):

Codul lui da Vinci,de Dan Brown; Singur pe lume,Hector Malot; Numerologie pentru toti,Jean-Daniel Fermier, Descult; Zaharia Stancu; Adio Ringo, Traian Tandin...

| anamaria34 a răspuns:

Da e bine sa citesti mult iti dezvoli cititul iti imbogatesti vocabulrul citesti mai repede.E forte bine ca citesti.Deci citeste in continuare. Funda?