| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca pisicul meu sa fie anemic de la muscaturile de purici? L-am cules acum doua zile de pe strada...

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Este posibil, da. Sau sa fie prost hranit. Sau sa aiba paraziti intestinali. Deparaziteaza-l, pune-i zgarda anti-purici si hraneste-l. Daca nu isi revine, mergi cu el la un veterinar.

| hashe86 a răspuns:

Clar!
mai ales daca e un pui foarte mic, purici ii pot cauza moartea tocmai pentru ca ii scad din masa sangelui circulant, astfel devine anemic si deshidratat. verificai gingiile ce culoare au, sa nu fie palide.
oricum daca spui ca l ai gasit pe strada trebuie neaparat dus la veterinar pentru un consult si deparazitarile necesare, poate chiar vaccinuri.
frumos din partea ta ca l ai salvat de pe strada.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pureci, capuse, paraziti intestinali. Du-l la veterinar.

| cornelia_7230 a răspuns:

Sigur pisicul tau trebuie dus la veterinar, care ii va face toaleta ( extern si intern ) si astfel il vei scapa de un mare chin. Nu costa mult. Daca ii si cumperi hrana adecvata, sa veti ce mindrete de animalut vei avea si vei fi mindru de noul membru al familiei tale.

| bosnea marinela a răspuns:

Intr-o mica mare parte da.relevant e daca avea paraziti multi pe ei incat sa fie anemic. daca pisicul e slab du-te la veterinar sa ii faca injectie cu calciu si vitamine. apoi wiskas la pliculet maxum 3 saptamana pentru al pune pe labute.si iubeste-l MULT

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si poate dezvolta si o alergie de la "saliva"puricilor sau a capuselor, chiar poate muri daca este subnutrit si anemiat din cauza ciupiturilor.trebuie sa il deparazitezi si sa cumperi FRONTLINE, este cam scump dar e singurul care este eficient.pastilutele pentru deparazitare contin si o substanta care il "scapa" si de purici, se elimina prin piele iar puricii "fug"de "frica", un fel de repelent contra puricilor.

| Beeline a răspuns:

Nu, e absolut sigur. La farmaciile veterinare (pet shop) gasesti Frontline pentru pisici. Vreo 20 de lei, de marita, nu-i asa?