| MinyMouse a întrebat:

Heei..am un catel de 6 luni, el are varsta de 8 luni..musca si roade incontinuu.imi puteti da un sfat? ce ar trebui sa-i fac sa nu mai muste ca de crescut dintii i-au crescut.
Si inca o mare problema..are blana foarte ciufulita, e groaznica.Ai mei nu vor sa-l tundem si plus ca i s-a deschis blana de la soare(era cafeniu).ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Cand treci pe linga cineva care are un catel sau pe langa un dresor prin parcuri vb cu ei despre asta.
chiar daca i-au crescut dintii vizibil poate inca mai cresc si inca il dor gingiile.
vorbeste cu el. intelege dupa intonatia si tonul vocii ce vrei de la el. spune-i tot timpul sa nu mai faca asta si arata-i ce-a facut. cand ii areti cearta-l putin si in timp va intelege. la fel lauda-l cand face lucruri bune.

| Basthet a răspuns:

Bună!
Cumpără-i de la un cabinet veterinar jucării pe care le poate roade și stickuri speciale pentru căței.
Tot de acolo cumpără un pieptene special pentru blană, cu dinți pe ambele părți, mai rari pe o parte și mai deși pe cealaltă. Începe să-i pipteni blana cu partea cu dinții rari, iar după o vreme treci la pieptănat, întâi cu cei rari, apoi cu cei deși.
Succes!

| cristi1212 a răspuns:

Cumpara-i batoane d'alea de ros, de la veterinar. Nu sunt foarte scumpe si merita, mai bine sa dai 5 lei pe un baton decat sa-ti roada mobila sau incaltamintea(mi s-a intamplat si mie). Daca are blana ciufulita incearca sa-l periezi zilnic, sau macar de cateva ori pe saptamana, n-ai ce altceva sa-i faci daca nu il tundeti.

| Xpressurself a răspuns (pentru cristi1212):

Nu cred ca ajuta pentru ca le roade prima data cand i le dai si apoi trece la vechile obiceiuri cu care s-a obisnuit.