| margelutza a întrebat:

Hei! Am gasit un puisor de vrabie cazut din cuib si l-am luat la mine, dar nu stiu cu ce l-as putea hrani... Dati-mi si mie niste sfaturi, va rog!
E foarte mic, abia i-au dat penele...

Răspuns Câştigător
| dulkikroxy a răspuns:

Buna! Puii de vrabie sunt pasari sensibile, mai ales pentru ca sunt pasari salbatice. Pot sa iti dau niste sfaturi, ca si eu am crescut in casa cu succes astfel de pasari.
In primul rand, nu trebuie sa il inchizi. Acesta este cel mai important factor, pentru ca daca nu se simt destul de liberi, nu mai mananca nimic si mor. Poti sa-i faci culcusul dintr-un plover vechi sau la care esti dispusa sa renunti, asezat pe un scaun mai lat sau pe o masuta joasa. Astfel, se va simti la fel ca in cuib.
La hranit este putin mai greu. Cumpara mancare de pasari de la farmacia veterinara. Cel mai indicat este sa cumperi mei, pentru ca poate fi consumat de orice fel de pasare. Trebuie practic sa-i bagi semintele in cioc pana cand se obisnuieste cu noua mancare. Cand mai creste, poti incepe sa-l hranesti si cu altceva, cum ar fi alune nesarate (caju de preferinta) si fructe (nu uscate). Chiar daca prima oara nu vrea sa manance, nu renunta, este singura lui sansa de supravietuire. Este cam greu, dar merita efortul.
Nu-l elibera decat dupa 2-3 luni. Stiu ca este un timp destul de indelungat, dar doar atunci va fi pregatit. Nu te ghida dupa timpul in care invata sa zboare, pentru ca este gresit. Chiar daca zboara foarte bine, nu-l elibera inainte de vreme. Si sa nu te abtii sa pui mana pe el. Dupa ce se vede liber din nou, sub nicio forma nu va mai permite nimanui sa-l atinga. Poate doar tie, daca il eliberezi prin imprejurimi. Sa ne tii la curent cu viata lui.

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Nu cred ca reusesti sa-l cresti.are nevoie de mama si ca sa-l invete sa zboare chiar daca ar creste.