| Stefi3Unicorn a întrebat:

Hei. Am o catelusa de 1 an si cateva luni(nu e prea mare) si un mascul de vreo 2 ani(care e un fel de ciobanesc asiatic, deci e cam mare). Chiar daca am ingradit curtea, tot mai sunt unele locuri pe unde pot intra alti catei, vin intr-una catei la catelusa mea si nu o lasa inpace intr-una tot sar pe ea chiar daca ea nu este de acord si nu "colaboreaza" sa zic asa cu ei ba din contra ii mai si latra si musca(azi chiar s-a luat la bataie cu unul). De obicei pe masculul meu il tin legat dar vazand ce se intampla cu catelusa l-am dezlegat pentru ca ma gandeam ca o va apara. Chiar daca primele zile a aparat-o si nu i-a facut nimic deja cum se i-a la harta cu ceilalti masculi i s-a umflat o labuta si are cateva rani la alte labute. De ieri a inceput sa o urmareasca non stop si am observat ca deja si el sare pe ea chiar daca e cam mica pentru el, si nici nu-i mai indeparteaza asa de bine pe restul cateiilor. Va rog frumos ajutati-ma, ce as putea face in legatura catelusei sa nu o mai urmareasca atatia catei si ce as putea face cu labuta cainelui? PROMIT FUNDA

Răspuns Câştigător
| AntoniaRules a răspuns:

Hei!

Catelusa ta e in calduri.
Perioada de calduri dureaza intre 12-14 zile.Cainii ii simt hormoni si vin la ea.Incearca sa ii faci un tarc mai mic doar al ei pana nu mai e in calduri.In legatura cu labuta ai facut foarte bine dezinfectand-o.Isi va revenii!
Ps.Ce rasa e catelusa?

Bafta multa!

| Stefi3Unicorn explică (pentru AntoniaRules):

Multumesc! Nu e de rasa, se tot plimba prin fata casei si era doar un puiut si am adoptato. happy

| AntoniaRules a răspuns (pentru Stefi3Unicorn):

Cuplacere! Ma bucur ca ai adoptato! Bravo!

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cateaua ta e in calduri. Asta inseamna ca elimina niste hormoni usor de detectat de toti cainii din tara. O tii intr-un tarc mai mic si mai sigur pana trece perioada de rut.

| Stefi3Unicorn explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si nu stii cam tine perioada asta? pentru ca ea ii indeparteaza si nu sta.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! daca a ta catelusa e de talie mica nu poate naste puiutii facuti cu alti catei de talie mijlocie sau mare! Posibilitatea de a muri si ea si puiutii e mare...labuta se va vindeca repede.Maseaz-o din cand in cand si dai atentie

| Stefi3Unicorn explică (pentru FoxyM):

Pai labuta lui e de vreo 4 zile asa. Raniile o le-am curatat si am pus Betadina pe ele si i-am tinut labuta in apa rece dar nu m-a lasat foarte mul. Si ea nu e de talie mica mai degrba de talie mijlocie-mica.

| catalin2766 a răspuns:

Complicat. Pentru labuta eu zic sa chemi un veterinar sau daca nu se poate sa pui gheata pentru a se dezumfla si bandaje la celelalte rani dar nu spun sigur. In legatura cu acei caini care ataca daca sunt ai tai ar trebui legati daca sunt ai vecinilor ar trebui sa le spui sa ii lege sau sa chemi la politie avand in vedere ca pericliteaza siguranta ta si a bunurilor tale sau daca sunt vagabonzi sa chemi hingheri sau pe cineva sa ii lichideze