| Dafii a întrebat:

Am si eu o problema :-s.

Un catel din fata blocului are o saptamana si ceva de cand este lovit la labuta de o masina. Labuta sigur e rupta pentru ca pur si simplu de la incheietura in jos, " ii flutura ".

Vreau s ail ajut cu un bandaj la labuta, dar nu stiu din ce si ce sa ii pun.
Nu am bani de veterinar pentru ca sunt doar un copl, iar ai mei o duc prost cu banii thinking
Parte abuna e ca sunt singura persoana care poate sa se atinga de labuta fara sa imi faca nimic.
Catelul este fricos, asa a fost intotdeauna, dar de mine nu ii este frica ( am eu o legatura mai speciala cu cainii, nu stiu de ce, dar am )
Problema este ca e adult si nu stiu cat la suta i se mai poate reface labuta.
Nu duce lipsa de hrana, ba din contra are non stop mancare, apa proaspata odata la 2 zile.
Rau nu o duce, dar e problema labutei...
Ce ma sfatuiti?

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca mergi cu un caine gasit pe strada la veterinar iti va face o reducere,cainele va avea nevoie de operatie,dar daca nu sunt bani e buna ideea cu atelele,dar oasele nu vor sta fixe si o sa se sudeze gresit si nu cred ca va mai putea calca vreodata in piciorul ala sau o sa calce,dar nu corect, decat prin operatie catelul are sanse sa devina normal. Oricum incearca cu atelele si fa tot posibilul ca pisirul sa fie drept, s-ar putea sa ai nevoie de ajutorul cuiva. Ai putea merge sa vorbesti cu asociatii ca poate cineva il va lua si-l va opera. Exista asociatia Robi, dar e in Bucuresti, acum depinde de unde esti si tu.
Succes!

| Dafii explică (pentru RedNose):

Faza este ca el nu sta sa il magaie nimeni, decat 2 sau maxim 3 persoane.
Eu si inca o persoana il hranim, iar eu am avut norocul sa stea la mine si sa ma apropii de el.
Probabil inainte sa apara in zona mea, a trecut prin multe, pentru ca nu fugea de oameni aiurea.
Este un caine bun si afectuos. Pe mine chiar ma iubeste, si nu ma asteptam la asta din partea unui caine asa de fricos ca el.

Am facut rost de niste atele si niste pansament...

| RedNose a răspuns (pentru Dafii):

Atunci prinde-l si leaga-l de ceva. apoi daca e agresiv la alta persoana cand il atinge sau chiar si la tine fa din putin pansament o ata si leagai-o de bot, dar nu foarte strans, cat sa poata respira(asa face la veterinar la cainii agresivi in caz ca nu au botnita) si atunci poate sa te mai ajute inca cine. daca chiar e speriat leaga-i si ceva la ochi sa se mai calmeze putin. in momentul in care il tratezi vorbeste cu el, sa auda ca esti tu langa el si nu altcineva si se va calma.

| Mihaela1964 a răspuns:

Poti cauta pe net o asociatie a iubitorilor de animale, poate au asistenta medicala gratuita, sau poate un vecin medic te ajuta sa-i pui labuta in ghips-ar fi nevoie de carpe lungi subtiri si ceva ipsos(e foarte ieftin la magazinele cu materiale de constrcutii si se vinde si la kilogram).

| adishorMS a răspuns:

La o ruptura se pun 2 sau 3 atele si se infasa cu o fasa sau carpa ceva sa imobilizezi ruptura
atelele sunt bete late genul celor de la inghetata pe bat se pun in jurul rupturii in asa fel s-o tina imobilizata

| Andy88 a răspuns:

Vezi ca sunt unele cabinete veterinare cu prima consultatie gratuita si daca il speli si ii pui o zgarda doctorul va crede ca e tau si te va ajuta. intre timp nu umbla la rana lui poate ca ii faci mai mult rau... daca poti ia o foarfeca dao cu spirt si taie parul din jurul ranii ca sa respire pielea

| Dafii explică (pentru Andy88):

Nu e zgariaty la labuta, labuta e practic rupta dar nu are pic de zgarietura.