| Adina13456 a întrebat:

Am un pug de 4 luni...cu ce l-as putea hrani? Cand i-am dat boabe nu a vrut sa manance...asa ca m-am gandit sa i le amestec cu niste orez fiert si eventual amestecat si cu putin piept de pui! Este bine ce fac, daca nu ce i-as putea da de mancare?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. Baza trebuie sa fie boabe adica hrana speciala pentru caini dar pentru juniori ( este bogata in vitamine si minerale bune pentru ca un pui sa se dezvolte corect) iar incearca sa fie un pic mai scumpa mancarea pentru caini puiuti si o sa vezi ca mananca, iar cand o sa treaca de 1 an, hrana pentru caini pentru adulti.
Suplimentar poti sa ii dai carne fiarta fara sare de pui/vita/curcan, lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata. Dar suplimentar, baza sa fie boabele. La pet-shop se mai gaseste si suplimente gen batonase cu calciu, batonae in forma de os, etc.
Poti sa ii faci si un fel de ciorba ( nu ciorba de care manaci tu, nu ii face bine) cu carne de vita/ pui/ curcan ( dar fara oase si pielita, orez, morcovi, ardei, telina, pastarnac, verdeata si fara sare sau altfel de condiment.
Te sfatuiesc sa nu ii dai mancare umeda gen conserve deoarece contin conservanti si ii dauneaza stomacului dar si ficatului.
Sper ca i-ai facut deparazitarea interna ( contra viermisorilor) si ai inceput vaccinarea ( nu are voie afara daca nu are vaccinurie facute complet, deoarece poate sa ia o boala mortala, organismul sau nu are nu mai are imunitate, pana nu termina toate veccinuriele).
Sa ai grija de el.

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca diferite tipuri de boabe pana cand gasesti ceva ce ii place. Poti sa iei in pliculete mai mici sau varsata in cantitati mici si vezi ce mananca.
De regula, cand sunt mici trebuie sa le dai mancare pentru juniori.
Evita sa ii dai mancare gatita prea des si mai ales cat este pui, mancarea pentru caini contine exact ceea ce ei au nevoie.
Daca nu ii place niciun tip de mancare pentru caini si nu mananca nimic atunci ar fi indicat sa mergi la medicul veterinar pentru ca este posibil sa aiba o problema de sanatate.

| Ademira a răspuns:

Nu amesteca boabe cu mancare gatita. Sau boabe, sau mancare gatita. Daca nu mananca boabe deloc, nici un fel de boabe, inseamna ca nu face destula miscare. Il duci afara vreo 2 ore, il lasi sa isi alerge si sufletul, sa vezi ce pofta de mancare va avea cand il duci in casa. Dar un pug e mic, poti sa il tii numai pe mancare gatita. Oricum, nu le amesteca. Daca vrei sa le combini, poti sa ii dai de exemplu mancare gatita dimineata, iar dupa 6-8 ore, boabe. Asta depinde de cata miscare face.