| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un caine bichon maltese in varsta de 2 luni.
Cand l-am luat avea 7 saptamani.
De atuncea l-am spălat de două ori pe tot corpul.
Dar l-am spălat si de vreo 4 ori pe burta si pe labute pentru ca se murdărise.
Am citit undeva ca nu este bine sa ii faci bai pana la varsta de 6 luni.
Mie mi se pare o prostie.Atata timp cat il sterg si il iau bine are vreo problema daca il spăl?

3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Pe labute poti sa il speli si in fiecare zi dar nu cu sampon,doar cu apa,in rest baie tot corpul nu mai des de o data pe luna, nu are importanta varsta, important este ca atunci cand il speli sa nu stea in frig sau curent, sters bine, uscat si e perfect

| anonim_4396 explică (pentru Felys):

Păi da asta zic.Ca il dupa ce il spăl il sterg si il usc bine.
Eu stiu ca nu e bine sa il speli des pentru ca poate faci dar dacă îl ștergi si il usti nu cred ca este vreo problema.

| Abc3100 a răspuns:

Nu il spala cu șampon decat când mai creste. Ai grija că după baie sa nu îl bata vântul sau să stea în frig.