| wpAbby a întrebat:

Hamster-ul meu tot roade gratiile cuștii și cred ca de câteva zile și-a luat putina blanita de deasupra nasului.Se poate întâmpla ceva?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ți-am mai explicat, acesta este un semn că hamsterul este stresat, plictisit. Pune-l mai des în mingiuța pentru plimbări sau mai dă-i drumul prin casă, să alerge în voie, până se satură (vine el după). Trebuie să obosească bine, ca să doarmă liniștit. Dar, cei drept, e posibil să-i placă această activitate și pentru că astfel își mai tocește din dinți, care îi cresc în permanență, ca și unghiile. Doar că nu e bine că se mai rănește astfel. Distrage-i cu ceva atenția de la gratii și pune-i ceva mai tentant de ros (semințe, lemne, cretă)!

| vinoACASAcuMINE a răspuns:

Trebuie sa ii cumperi un partener, i-ar blanita care cade e ceva normal la " pubertatea " hamsterilor.

| ginuta66666 a răspuns:

Pune-i un lemn sau ceva special ca sa roada si daca nu functineza, poate ii trebuie o cusca mai mare sau o rotita

| wpAbby explică (pentru ginuta66666):

Are rotita, i am pus morcovi de lemn, nu ii baga în seama