| IubitoareaDePudeli2000 a întrebat:

Am o catelusa Cane Corso de 6 luni pe care o cheama Kyra. Intr-o seara a inceput sa vomite si sa faca diaree. A vomitat o singura data. Diaree a facut, cred, de vreo 5 ori ziua si in acea noapte nu stiu sigur de cate ori. Acum nu mai face, insa are gaze intestinale. I-am dat "Imodium" si nu a avut prea mare efect. Insa, cand a vomat, a avut un fel de "ghem" in compozitie. Credeti ca este de la acel "ghem"? Ce mai pot sa ii dau?

P.S. Ea este vioaie si nu sta abatuta sau trista, nu doarme foarte mult si mananca.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Pe viitor nu ii mai da de capul tau pastile doar daca sunt prescrise de medicul veterinar, s-ar putea sa ii faca mai mult rau decat bine, mai ales ca trebuie sa stii dozajul sigur, nu mai merge la chici, mai ales cand este viata cainelui tau in joc.
Daca se simte mai bine, si nu mai are diaree, inseamna ca si-a revenit, dar poate alata daca nu mai are acest noroc si de aceea trebuie consultat de urgenta un medic veterinar.
La inceput dupa ce isi revine nu o sa manance prea mult, mai ales dupa diaree si voma, dar sa aiba mereu apa langa ea ( e necesar dupa voma si diaree ca sa se hidrateze). Tu nu poti sa ii dai nimic din ce nu iti prescrie medicul, cum am spus mai sus trebuie sa mergi la sigur si sa stii gramajul corect pentru a nu face o supra doza si sa moara. Daca mai are diaree poti sa ii dai orez fiert si ceai de menta amestecat in apa de baut.
In voma de obicei este mancarea pe care a mancat-o, totusi eu te-as sfatui sa te duci cu ea la un veterinar sa nu aibe probleme cu stomacelul sau viermi intestinali.

| IubitoareaDePudeli2000 explică (pentru LaLaura):

Mulțumesc pentru sfaturi dar și-a revenit a doua zi...
A avut și puiuți ^-^
I-am și dat :C

| σκμ a răspuns:

NEAPARAT CONSULT VETERINAR!
NU TE JUCA CU CHESTIILE ASTEA!
Multa sanatate pentru catelusa ta!
O seara buna!