| Noname232 a întrebat:

Hey TPU.Aseara mi-am luat un peruș(mascul). Problema este ca nici acum nu a mancat absolut nimic.I am pus si mei normal cu fructe uscate,si un pate cu vitamine,salata, mar, dar nu s-a atins de nimic.Nici apa nu a baut.Am incercat chiar sa i duc salata la cioc dar nu face nimic.
A stat toata noaptea pe peretele coliviei cocoțat, iar ziua sta intr-un colt si se uita in oglinda.I am luat oglinda dar nu prea se muta din loc decat daca este singur in camera timp de o vreme.
Am tot observat ca isi desface aripile ca si cum i-ar fi cald...chiar daca in camera este destul de racoare.
Ce sa fac? Oare o fi in perioada de imperechere si l am despartit de femela lui? Cand l am cumparat de la animax mi s-a spus ca este pui...desii el este ceva mai maricel.Ce as putea face?

7 răspunsuri:
| AntoniaRules a răspuns:

Hei!

Vad ca esti incepator, asa ca te voi ajuta. happy
Nu e nimic in neregula cu el.Da, este perioada de imperechere, dar nu inseamna ca de aceia nu se simte in largul lui.Lasal minimum o saptamana sa se acomodeze, iar apoi poti sa il scoti din colivie sa zboare prin care si vei vedea ca cu cat vei avea grija mai multa de el si il vei imblanzi, te va iubi si el.
(Spun din experienta, pentru ca am 4)winking

Bafta!

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Trebuie sa ii cumperi o papagalita suna ciudat sta singur, si de asta nu mananca, pentru ca am avut si dupa 1 an tot asa era, era trist si dupa am luat o papagalita de 8-9 luni si s-au imperechiat si asa mananc, bea apa, sper ca te-am ajutat!

| Noname232 explică (pentru Jrr_Klaudiu_1995):

Dar este prea devreme sa ii cumpar o papagalita.El trebuie sa isi marcheze teritoriul intai...iar el nici 3 zile nu are de cand l am luat.Plus ca vreau sa l invat cu mine. Daca ii iau o papagalita nu mai am nici o sansa sa ma aproprii de el.

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns (pentru Noname232):

Da,dar de cand l-ai luat +ca nustii inca ce varsta are.

| Andra22222 a răspuns:

Buna. Parerea mea este ca abia l-ai luat, si este intr-un spatiu nou, singur, si probabil este speriat. Asteapta o zi, poate isi va reveni, daca nu fuguța la veterinar. Nu scutura aripile pentru ca ii este cald, asa fac ei, este un instinct. Ca sa iti dai seama daca este inca pui sau adult, analizeaza-i ochii si fruntea. Daca are fruntea mai umflata si ochii mai mici, este adult, daca nivelul frunții este drept cu ochii, si are ochii mari si rotunzi este pui. Cauta pe google, imagini cu deosebire la perusi. Bafta.

| Noname232 explică:

Tacut nu este, pentru ca ciripeste mai mereu, mai ales cand aude pasarile de afara.Dar nu mananca...

| Noname232 explică:

Acum mananca dar doar batoane cu mei.Si mananca 2 in 4 zile.Nu pot sa ii dau numai batoane, le-a terminat si acum ii e foame si sta pe bațul de la batoane chiar daca are suporturile de mancare pline cu mei.