| SG1995 a întrebat:

cățeau mea a fătat acum 2 luni 3 pui, iar azi...ia mâncat, îs morți toți.
Are rabie? Ar trebui să o duc la eutanasiere?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Animalele isi omoara puii daca:
- nu sunt viabile (sunt bolnavi)
- nu le mai recunosc (cineva a umblat cu puii si le-a acoperit astfel mirosul, dupa care le-a recunoscut
- daca nu le poate asigura alimentatia (laptele)
- daca le percepe ca rivali
Pentru a evita aceste situatii, puii trebuie separate de parinti: de tatal lor imediat dupa nasterea lor, ia de la mama lor la cca. 6 saptamani si obisnuiti cu alta mancare decat suptul de la mama.
In caz contrar, se intampla asemenea incidente cum au fost si la tine.

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu are nimic. Uneori animalele sălbatice își omoară puii - probabil când văd că nu îi pot hrăni suficient, sau dacă se tem că odată ce vor crește, le vor fi concurenți.
Deși pare crud și nefiresc, e ceva natural. Pe viitor, ai grijă să primească multă mâncare când are pui, și ia-i de lângă ea după 6 săptămâni.

| SG1995 explică (pentru mihai69):

Tocmai că avea mâncare, și nici nu trăiau cu ea, ei stăteau în șopron, ea în grajd.

| minrest a răspuns:

Problema nu este ca i-a mancat, ci ca i-a mancat la doua luni. Catelele isi mananca puii neviabili, dar la doua luni? Cam greu. Ma rog, am putea presupune ca acum si-a dat seama; oricum, greu de crezut. In orice caz, rabie cred ca nu are. Daca avea rabie se comporta complet aberant. Intreaba un veterinar. Nu fii suparat pe ea, ceva a determinat-o sa faca asta. Imi pare rau de ei, sa stii.

| SG1995 explică (pentru minrest):

Nu sunt supărat, sunt îngrijorat, dacă e periculoasă?

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Daca umbla drept inainte, fara rost, cu o privire tulbure, are o sete complet anormala, cauta sa atace, face spume la gura, atunci poti sa te gandesti la rabie. Daca e izolata sau legata, o poti obseva fara riscuri. Eu, unul, nu cred ca poti diagnostica rabia din faptul ca si-a mancat puii.

| Yurisa a răspuns:

Uneori si animalele fac lucruri inexplicabile laughing poate te-ai jucat prea mult cu ei si nu mai avea miros cunoscut de ea, cine stie

| minrest a răspuns (pentru Yurisa):

Vorbim de un animal foarte inteligent, nu conteaza doar mirosul.

| Yurisa a răspuns (pentru minrest):

Cainele meu isi mananca propriile excremente cu toate ca are mancarea lui proaspata un metru langa el. Nu prea as zice ca e "foarte inteligent"

| SG1995 explică (pentru Yurisa):

Fata mea aiurezi, cãini nu își mănâncă excrementele propriei specii.

| minrest a răspuns (pentru Yurisa):

Asta nu tine de inteligenta, draga Yurisa. Oricum, e o anomalie mare; dupa cum spune Intum, cainele nu mananca excremente de caine; nu are ce sa extraga din ele.

| Yurisa a răspuns (pentru SG1995):

Pai cainele meu a facut treaba si a inceput sa manance, degeaba ma contrazici daca eu am vazut cu ochii mei laughing hai cauta repede pe google o explicatie medicala

| Yurisa a răspuns (pentru minrest):

Crezi ca al meu caine are notiunea de a "extrage"? E doar prost laughing e dragut, il iubesc, are o doza de inteligenta, dar hai sa nu exageram.

| minrest a răspuns (pentru Yurisa):

Ha-ha! Exclus sa aiba notiunea asta. In schimb are un miros si un gust redutabile, iar daca intr-o substanta se gaseste ceva nutritiv, simte un miros si un gust placut.

| Yurisa a răspuns (pentru minrest):

Nu cred că răhățelul să fi avut gust bun, dar cine sunt eu să pun la îndoială papilele lui gustative? laughing

| minrest a răspuns (pentru Yurisa):

De asta si spun ca este vorba de o anomalie; pentru ca nici eu nu cred ca avea gust bun. Dar cand mananca ''produsul'' altor specii, daca il mananca, are gust bun, pentru caine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-a mancat sau i-a omorat?

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Erau cu mațele afară și ea cu botu în ele, ce crezi?

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Asa isi omoara puii toate canidele si felidele-daca ii omoara.