| Tєσ a întrebat:

Putin ajutor? sad
Am o pisica alba toata (adica, TOATA), face peste 2 zile un an laughing
Azi dimineata statea la mine in poala cand i-am vazut pe blana un gandacel micut straight face Pisica mea nu a iesit niciodata din casa si nu a facut contact cu alte animale pana acum, si are si nu stiu ce zgarda speciala pentru paraziti sau ce o fi... E posibil sa aiba purici? Am cautat-o peste tot si nu am mai gasit nici un gandacel straight face

Răspuns Câştigător
| kzd a răspuns:

Daca a fost doar unul, inseamna ca a intrat ceva pe geam. Nu e o problema. Vezi zilele astea daca mai are si daca nu are, o fi fost ceva zburator care a intrat pe geam.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este posibil sa fie o insecta (zburatoare, taratoare) care a ajuns in casa accidental --- nu-ti face probleme!

| stlucian a răspuns:

Ca sa stai linistita pe viitor exista un flacon (un tub/siringa)impotriva parazitilor(purici)care se aplica intre omoplati la baza craniului direct pe piele.NU PE PAR!(Sufli la aplicare).
"Zgardele speciale" deranjeaza pisica daca nu a fost obisnuita cu asa ceva de mica! Eu am un motan de trei ani (gasit in parc intr-o cutie care are doua pete negre pe cap si coada la fel neagra)si tot asa nu a iesit niciodata din casa(apartament)dar din cate mi-a spus veterinarul eu s-ar putea sa aduc "gandacei"care se lipesc de pisoi.Am plase la toate geamurile destul de dese dar asta nu implica o protectie 100%.
Ma bazez pe baita saptamanala cu un sampon deparezitare si apoi unul normal (pentru pisici)pentru luciu/miros blanii.
Sa stii ca are si "carnet de sanatate" unde sunt specificate datele lui(chiar daca e maidanez/european)unde tin evidenta vaccinarilor(e nevoie de minimum 1/an).
Apoi o mica pastila/medicament care trebuie sa o administrezi fortat(i-o bagi pe gat)pentru intestine(viermisori/bacterii)
TOTUL o sa te coste cam 30-50lei dar
cred ca merita pentru un animalut care ofera mult mai mult.

| Bogdan123Bogdan a răspuns:

Nu-ti va griji,asa a avut si cainele meu,depinde, o insecta mica zburatoare care a intrat pe undeva si s-a asezat intamplator pe ea, deci nu-ti va griji. wave wave, si a da, la multi ani pisiciilaughing

| ImNotAfraidAnymore a răspuns:

Nu are nimic, e doar o gânganie zburătoare.winking

| Laptop8Lover a răspuns:

Poate fi o capusa. Scapa de ea repede (de capusa) Ca se poate transmite si la oameni (daca e o capusa)

| Tєσ explică (pentru Laptop8Lover):

Recunosc capusele, acela era un gandacel micut. Am fost cu ea la veterinar si se pare ca nu avea decat 4-5 puricei, dar acum e bine big grin