| Alina_Liana_1999 a întrebat:

as vrea sa stiu vreau un caine dar nu sunt asa de bogata si sunt din Tulcea stau la bloc dar bunicii mei stau la curte. Ce rasa ar fi mai potrivita si de unde sa o iau?

Răspuns Câştigător
| Claudiiiaa a răspuns:

Uita-te pe www.adoptiicaini.ro sunt caini dati spre adoptie, sunt pe orase si judete clasificati, acolo gasesti mai multe feluri de caini, unii chiar de rasa, sa poti sa mergi la un adapost, dar e mult mai usor de pe site;)

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca nu esti bogata si vrei caine de ce nu te duci la un adapost de catei? Stii cati catei sunt omorati zilnic? DIn aceea fara stapan. Te duci la un adapost iei catelul GRATIS si faci si o fapta buna. Gasesti catei tineri, batrani, mici, mari chiar de rasa, tot ce vrei. In plus faci si fapta buna, salvezi o viata, iar un caine metis e mult mai rezistent la boli, mai inteligent si ascultator decat unul de rasa care de obicei e mai sensbil si fitos, pretentios.

| thalyslly a răspuns:

Adopta unul de la adapost

| Alina_Liana_1999 explică (pentru thalyslly):

Si ma rog unde ar fi acest adapost?

| Claudiiiaa a răspuns (pentru Alina_Liana_1999):

Daca e vorba de adapost, intereseaza-te de pe internet. Oricum sa ma anunti daca ti-ai luat un catel, si ar mai fi ceva, daca nu ai o stare financiara prea buna, atunci poti adopta o pisica, e mai ieftin de ingrijit, dar inteleg ca vrei catel. uita-te atent pe site-ul pe care ti l-am dat, trebuie sa iti gasesti catelul!

| RedNose a răspuns:

Intretinerea unui caine de talie mica te costa in jur de 300lei/luna. Un pui de calitate: 100 % pur, sanatos etc. te costa peste 150-200e. Unul din targ, de pe net, etc. te costa minim 300lei,dar te alegi cu un metis si fara garantia ca e sanatos si de ce sa dai banii pe un metis cand poti sa adopti?

Daca zici ca nu ai o stare financiara tocmai buna cel mai bine ai face o fapta buna adoptand un pui dintr-un adapost,sunt multi catei care il cauta un stapan,asa nu va trebui sa dai bani sa-l cumperi, iar banii care i-ai fi dat doar pe catel ii bagi in vaccinurile si deparazitarile catelului, hrana, accesorii, etc. lucruri care le cumperi acum la inceput.

| Alina_Liana_1999 explică (pentru RedNose):

Dar cam cat costa un caine de la adapost este gratis?

| RedNose a răspuns (pentru Alina_Liana_1999):

Un caine de pe strada sau adapost il iei gratis sau, nu stiu daca este peste tot asa, dar am auzit ca unele adaposturi cer pe catel o suma modica, pana in 50lei,pentru a ajuta la intretinerea adapostului,cainilor etc.
Daca nu-ti permiti sa-ti cumperi un caine de rasa mai bine faci o fapta buna,decat sa dai bani pe un metis. Dar sa stii ca si un caine metis trebuie intretinut cu hrana superpremium sau cel putin premium,cu lucruri de calitate, vaccinat, deparazitat, chiar de-i metis tot caine e, iar daca vrei sa fie sanatos si sa fie cainele ideal trebuie sa fie ingrijit cum se cuvine si educat ca orice caine. Prin toate astea am vrut sa spun ca si eu metis te poate costa intretinerea lui 300lei/luna.

Ar fi bine sa citesti asta http://amstaffromania.ro/Thread-citeste-daca-ai-de-gand-sa-cumperi-un-catel

| Alina_Liana_1999 explică (pentru RedNose):

Ms

| RedNose a răspuns (pentru Alina_Liana_1999):

Ma bucur ca te-am putut ajuta!

| monicutzaMonicutz a răspuns:

Pai eu te-as recomanda un husky... este sipatic... asa te sfatuiesc eu dar e si tare dragalas.

| AL_ID_2000 a răspuns:

Off daca vedeam mai devreme iti dadeam un pui de al catelusei mele. Ei nu cresc foarte mari si sunt si adorabili. Sunt si eu din Tulcea.