| chileban a întrebat:

As vrea sa-mi iau un caine si nu stiu ce rasa sa-mi iau stau la bloc am 10 ani vreau sa fie foarte mic a da si sa nu fie alb

2 răspunsuri:
| AllmaGirl a răspuns:

Nu exista peckinez in Romania, ce avem noi e un soi de "chinezarie" un "pechirom"...Du-te la expo cu unul si ti-l face maidanez...Selectia unui catel nu se dupa criteriul "e frumos, il vreau!", trebuie sa te gandesti la timpul, spatiul si veniturile tale. De ex. la unii e nevoie de timp sa il scoti afara, sa il piepteni, sa ii iei mancare, etc. La varsta ta, stiu ca vrei caine dar acum ai cam alte preocupari. Daca de exemplu pateste ceva si are nevoie de operatii in jur de 20 de mil. ai de unde? Cand iti iei un animal e un legamant pe viata, trebuie sa fii responsabil si sa stii ce te asteapta.

| IssabellaLoLa a răspuns:

Hmmm thinking cred ca rasa potruivita pentru tine ar fi un pekinez pentru ca:

-daca iti iei ''rasa'' potrivita la pekinez va fi mic.
-este jucaus si ma gandesc ca e bine ca e jucaus pentru varsta ta, nu? happy
-exista pe culoarea maro
-nu ii place frigul si gerul(deci e bine pentru ca tu stai la bloc)

crede-ma, spun din propria experienta!happy
si eu am un pekinez care e micut si e jucaus(si eu am tot 10 ani si imi place asta la elwinking, e maro si pufos :X nu lasa par, daca il invaeti, va face cacalita la locul potrivit laughing).
dar are un mic defect daca iti vei lua unul...MANANCA SOSETE(bine, le roade) si s-ar putea sa se sperie cand vede casa(adica prima data9pana se acomodeaza) e timid) si sa faca pipi laughing

Acestea fiind spuse, consider ca pekinezul ar fi rasa potrivitawinking
fundita?batting eyelashes