| lSarcastiquel a întrebat:

Intotdeauna mi-am dorit o pisica, imi plac si cainii dar pisicile au fost mereu placerea mea nevinovata. Mereu mi-am dorit sa am grija de una dar stand la bloc, parintii nu mi-au permis. Voi incepe facultatea si ma voi muta singura, intrebarea este: ma va impiedica sa studiez? Stiu ca are nevoie de atentie dar va avea nevoie de atat de multa incat sa nu mai am cum invata? Cat de greu e sa o ingrijesti? Sa imi iau una dupa terminarea facultății?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O mat.za rezista daca ii dai apa, mancare si ii schimbi nisipul si fara atentia ta.

| LPCTSTR a răspuns:

Pisicile sunt draci cu 9 fețe.
De ce? 1. Pisicile te consideră ultima/ultimul proastă/prost.
2. Pisicile stau cu tine doar pentru că te văd prost și le dai mâncare și adăpost.
3. Pisicile nu pot fi dresate.
4. Pisicile mereu vor vrea să distrugă, fie că e mobilier, fie că e tabloul sau vaza pusă la 2, 5 metri înălțime, demonul tot va ajunge la nevinovatele obiecte.
5. Pisicile lasă păr (dacă nu iei o pisică Sfinx (care, personal, este o urâțenie oferită de evoluție)).
6. Nu se știe cum, dar demonii sunt atrași mereu când ies afară de căpușe, nu contează că ai ieșit puțin, pisica tot la căpușe se va duce.
7. Dacă pisicuța ta prinde un virus mai puțin cunoscut, te va infecta și pe tine (iremediabil, din păcate)iar gradul de drăgălășenie oferit de micul demon va crește substanțial (pentru că afectează creierul).
8. Cățeii sunt cei mai buni.

| pandicornAlle a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu e adevarat ce ai zis aici! Pisicile nu sunt asa cum leai descris.
Si ele pot fi dresate.
Nu iau "virusi" daca sunt ingrijite.
Faza cu "stau cu tine ca te crede prost / proasta " nu e adevarata nici ea...
Sunt uni de parete cu tine dar e partea a doua asta.

| LPCTSTR a răspuns (pentru pandicornAlle):

Oh, ești amuzantă, zău!
Dacă aș fi vrut să mă bag în seamnă, o făceam în alt mod.
Am spus din surse sigure.
1. "le-ai"*
2. Dacă am spus clar că pisicile nu pot fi dresate, tu îmi spui că pot? Ai dovezi? Așa cum ai spus tu, dacă mâțza ta se-ntoarce și stă cu burta-n sus, nu înseamnă că e dresată...
3. Forma corectă este a pluralului pentru singularul "virus" este "virusuri", nu "viruși"; termenul de "viruși" este folosit în informatică, în timp ce "virusuri" este folosit în biologie/medicină și restul.
4. Din nou, de unde știi tu că nu stau cu tine doar pentru că te iubesc? Ai dovezi?
5. "unii"*
6. Ai grijă la exprimare.
Sper că nu o vei băgat atât de mult la suflet însă ăsta-i adevărul, sorry sad.

| Justme1997 a răspuns:

Poți foarte ușor să creşti o pisica în timpul facultății, ele pot sa stea singure cateva ore fara problema. Nu te va impiedica sa studiezi pentru ca mai mult doarme

| gheorghe699 a răspuns:

Nu,poti sa iti iai linistit sunt animale fidele,afectuoase,inteleg mai mult decat crezi,simt cand ai nevoie sa inveti,sa faci altceva,o sa fi foarte fericit, cand o sa vezi cat de mult se ataseaza de tine, cu ce bucurie te intampina cand vi de la scoala, munca, etc

| Andrei899 a răspuns:

Nu are nevoie de atata atentie pe cat ai crede.Trebuie sa ii dai de mancare, sa ii schimbi nisipul si sa te joci putin cu ea zilnic.Eu zic ca nu te va impiedica sa studiezi