| Miranda27 a întrebat:

Pisica mea a fatat in 16 august 5 pui de pisica. Acum puii au aproape sapte saptamani, iar primi trei cei mai mari dintre pui stiu sa manance, sa bea, sa faca la litiera, se descurca destul de bine si fara mama lor, dar ultimii doi pui(cei mai mici) nu stiu inca sa manance, ei doar stiu sa bea lapte din castronel si de la mama lor. Din acesti doi pui cei mai mici, unul s-a nascut mai repede (Pufi) si celalalt (pe nume Tomy) este chiar ultimul pui nascut dintre toti. Pufi este destul de bine dezvoltat (in fine, nici chiar ca si cel mai mare dintre pui, insa destul cat ar trebui). Tomy mi se pare ca nu este asa de bine dezvoltat. De cand s-a nascut nu a crescut asa de mult, si cand deschid usa(stau la casa) si toti puii ies afara sa se joace, el este singurul care nu vine, sau chiar daca iese si el afara tot tremura(si ceilalti pui nu o fac). Totusi, nu pot sa spun ca nu e vioi sau asa ceva, el tot timpul se joaca, sare, face si el la litiera, dar ii place doar la soare, sau inauntru sa stea. Oare o sa ii treaca, iar acum e asa doar pentru ca e mic, sau ar putea avea ceva probleme? Nu cred ca o sa pot merge cu el acum la veterinar, poate doar saptamana viitoare, dar as putea sa "il testez cumva", sa vad daca e sanatos? As vrea sa il cantaresc, sa vad daca este destul de mare, dar cate grame cred, ar trebui sa aiba pentru varsta lui(aproape sapte saptamani)?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

E un puiut mai sensibil, dar daca mananca si e vioi, e ok.Greutatea puilor de pisica depinde de rasa, sex, alimentatie, temparament.Iti dai seama daca este slab observandu-l atent, daca se simt sau vad costele si coloana vertebrala, animalul este slab, trebuie hranit separat de fratii sai.

| Miranda27 explică (pentru Mihaela1964):

Poi Tomy nu e de rasa, este mascul, are aproximativ sapte saptamani, alimentatia pot sa zic doar ca eu le dau de mancare la toate sapte pisicile mele (un pisoi, mama + cei cinci fratiori) in aceelasi vas de odata, dar le pun destul sa ajunga la toti.Ideea e ca Tomy nu mananca deloc mancare, doar bea lapte din vas si de la pisica mama, si pisica ii da lapte de trei-patru ori pe zi, fiindca nu prea sta cu puii acuma. Si temperamentul pisoiului, daca te referi la joaca este jucaus, cam plange dupa mama lui aproape tot timpul, si se "bate" foarte mult cu fratii lui laughing. Deci din ce am zis, cam ce greutate crezi ca ar trebui sa aiba aproximativ?

3 răspunsuri:
| JustForYa a răspuns:

Stai linistita fiind puiul mai mic e normal sa fie mai timid decat ceilalti incearca sa ii dai mancare umeda(la plic) si lapte iar daca tot asa o sa fie du-te la veterinar cat mai repede cu el

| MikuKit a răspuns:

Nu cred ca are ceva...totusi (daca iti iubesti pisoiul) mergi la veterinar pentru a fi sigura. De exemplu, eu am avut un pisoi care era tot asa timid, insa nu manca deloc de la mama sa si se misca greu. M-am speriat foarte tare. Mama a zis ca e normal ca el sa fie timid, insa eu am avut dreptate.sad