| MZc a întrebat:

Poate sa stea un pui de pisica la curte singur o saptamana? Am găsit luni un pisica pe strada. Are 5, 6 săptămâni. Nu il mai pot tine mult si vreau sa il dau cuiva. Voia o doamna sa il ia, care sta la curte, doar ca a spus ca de mâine pleacă o saptamana. Oare se descurca singur o saptamana in curte? Am întrebat-o daca in caz de pleacă pisica se mai întoarce si a zis ca pisicile ei se intorc dar asta e micut si imi e frica sa nu ajunga iar pe strada. Ce ziceti sa il dau? Mi-e frică ca n-o sa mai găsesc pe altcineva, il mai pot tine doar câteva zile ca mai am un motan care nu o prea place, e cam agresiv cu ea.
E in Bacău, in caz ca vrea cineva sa o ia de tot. Trebuie sa i se mai faca vaccinurile pe 10 august.

7 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Daca e pisic mic, nu va rezista o saptamana in curte singur si fara mancare. Poate ii va da mancare pentru cateva zile, dar pentru o saptamana sigur nu va rezista. Va cauta sa fuga din acea curte si se va pierde. Al meu plangea si daca plecam cateva ore de-acasa. Pisicii cauta mereu companie si un om care sa le ofere siguranta.

| MZc explică (pentru Speranta12):

A zis ca ii lasa mancare. Ea mai are o pisica si doi caini.

| Speranta12 a răspuns (pentru MZc):

Pai mda, ii lasa ceva mancare, dar pisicul nu stie sa se alimenteze cum trebuie. Va manca o cantitate mare de mancare in primele zile, apoi nu va mai avea nimic. Si s-ar putea oricum sa plece din curte.

| ValentinGabi a răspuns:

Pune un vecin din zonă să-i de-a apă și mâncare si îi plătești cât e nevoie

| AlexExxz a răspuns:

Pisicile câ timp sunt micuțe se obișnuiesc repede cu o locuință nouă ca și cățeii, nu cred că ar fi vreo problemă dacă are hrană și apă, eventual roagă pe cineva să o hrănească si sa o hidrateze cu apă pănă se întoarce proprietarul acasă, sau poți merge chiar tu sa hrănești pisica cât timp proprietarul e plecat.

| MZc explică (pentru AlexExxz):

Am uitat sa precizez ca doamna asta are doi caini si o pisica adulta tot prin curte. Oare o sa se inteleaga cu asta mic?

| AlexExxz a răspuns (pentru MZc):

Depinde și de agresivitatea câinilor pisica mare nu cred că e o problemă, ar trebui sa vezi cum reacționează câinii când e pisica prin preajma lor, iar daca totul e in regulă atunci nu cred că ar prezenta un pericol, părerea mea e sa încerci.