| ridhimagupta a întrebat:

Sall ieri am adoptat o catelusa e foarte cuminte si face tot ce face celalta catelusa merge si in ham mai trasada merge e o fire atat de calma azi au venit colindatorii catelusa mea mai batrana a inceput sa latre cealalta catelusa(adoptata) abia se trezise se intindea in timp ce catelusa mea latra ea se admira in oglinda as vrea sa stiu cum o pot invata sa latre fara dresaj? multumesc

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
O sa vina de sine. Si eu am un caine de 1 an in curte adoptat. Nu latra la staini, nici macar la cei care intra in curtea, latra doar la caini. Doar ca am observat in ultimul timp ca incepe sa latre cu cainii vecinilor mei, adica se da dupa ei, si am avut surpriza de craciun sa latre cand a intrat colindatorii in curte, bine intai au latrat cainii vecinii, dar a latrat si el. Idee e ca o sa latre cu cainele mai vechi, dar sa se acomodeze un pic.
Mai poti incerca sa ii spui "hotul" sau latra cand vede sau aude ceva suspect, iar apoi cu timpul o sa invete ca la cuvintele acestea trebuie sa latre, asa face batranica mea de 14 ani, latra la cuvantul hotul.

| ridhimagupta explică (pentru LaLaura):

Cea mai mare din cateluse are 11 ani ea latra la cuvantul hotu

| LaLaura a răspuns (pentru ridhimagupta):

Inseamna ca o sa invete de la cea mare, si o sa latre impreuna.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru LaLaura):

Esti sigura ca e caine? pana in 2 ani si nu latra? DELOC?

| LaLaura a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Pai latra, dar nu cand vine cineva in casa. cainele meu din curte nu latra cand vine cineva in curte sau in casa,( latra la caini, pisici, vaci, cai,) de obicei da din coada, dar in ultimul timp vad ca incepe sa isi faca treaba si latra cand vine cineva in curte

| ridhimagupta explică (pentru Vanqu1sh):

Deloc ei ii place sa se admirein oglinda

11 răspunsuri:
| Vanqu1sh a răspuns:

Ala e instinct asa ca o sa latre cand o sa fie nevoie, nu dresezi un caine mic sa latre la colindatori laughing, asteapta si o sa fie bine si arpopo, nu o tine izolata. De curiozitate, cate de mare este cainele?

| ridhimagupta explică (pentru Vanqu1sh):

Este de statura unei vulpi in plus ca are apucaturi de vulpe am un papagal se linge pe bot cand o vede ieri a vazut un sobolan mort vroia sa il insface se joaca in zapada ma tine cate 1 ora acasa

| Vanqu1sh a răspuns (pentru ridhimagupta):

Ma refer la varsta, mai mult sau mai putin

| ridhimagupta explică (pentru Vanqu1sh):

Pana in 2 ani

| stefanvladvlad a răspuns:

Pai trebuie sa astepti
va invata de la cea batrana
Bafta! FUNDA!

| MicutzaPitic a răspuns:

Pai, nu sunt sigura de metoda, dar ai putea intr-un fel sa o "izolezi" de ceilalti oameni, adica sa nu-i lssi sa o mangaie sau sa se joace cu ea, poate cand va mai creste si va veni un necunoscut, nestiind de oameni il va latra.
P.S.:In timpul asta totusi acorda-i atentie si afectiune, dar totusi nu sunt sigura de metoda, doar am auzit despre ea.