| deea1919 a întrebat:

SAlut! am o pereche de perus...cam de o luna... daca au pereche pot sa ii invat sa vorbeasca?

Răspuns Câştigător
| ReggaeGirl a răspuns:

Scuze ca te dezamagesc...dar nu prea sunt sanse sa vorbeasca! Sa iti explic! Cand sunt doi perusi acestia isi dedica timp unul altuia si vorbesc pe limba lor ca sa spun asa...Dar cand este doar unul perusul vrea sa petreaca timp cu tine si cum tu vorbesti in limba ta el repeta dupa tine(dar e nevoie sa stai foarte mult timp cu ei ca sa vorbeasca.al meu a invatat sa spuna Francesca, biscuite, papa-bun in 5 ani!). funda?!

2 răspunsuri:
| TurnOn a răspuns:

NUP! numai genile pot invata perusii sa vb. daca vrei pasari care sa vb, i-ati niste rase de papagali dar perusii nu vor vorbi

| Blake1 a răspuns:

Sincer ar avea sanse numai ca trebuie sa le dedici mult timp.sai faci sa vorbeasca nu cred.scrie prin carti da nu-i chiar asa usor(eu cel putin nu am auzit de la nimeni cunoscut ca vreun perus ar putea sa vorbeasca. ).iti spun si din experienta personala un perus de vreo 5 ani si e dresat si m-am chinuit mult sa-l fac sa vorbeasca dar nu mi-a iesitsad.dar totusi nu stiu merita sa incerci. incercarea moarte nu are! asadar, dupa ce se obisnuiesc cu tine ai putea sa le spui cuvinte scurte precum :"da" seara (eu cel putin asa stiu ca e cel mai bine deoarece iti da mai multa atentie), si ai grija sa nu mai fie nici o persoana in camera cu tine si sa fie linist adica fara televizoare, radio etc.