| MariusNWM a întrebat:

Aseara i-am dat la cainele meu de talie mare pe care l-am luat de pe strada si cred ca are in jur de 3-4 luni o pastila pentru paraziti si azi nu manaca deloc.Am patit sa-mi moara si caine de 2 luni de la paraziti doar pentru ca am zis ca ii dau astazi o pastila si am amanat pe maine si maine deja vomita, era dezorientat, avea bale la gura si am zis sa nu repet greseala asta.

Este normal sa nu manance? Ce sa fac? Poate sa moara de la acea pastila?
(Ps:nu am unde sa ma duc cu el la un veterinar)

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un câine care nu mănâncă e bolnav. Să îi dai apă să bea. Când îi trece boala, va mânca singur.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce antiparazitar intern i-ai dat?
Unele pastile pot da si reactii adverse.
Înainte de a-i da antiparazitarul, cainele se simtea ok?
Încearca sa-i dai un NoSpa sau un Metoclopramid. Îi va dispărea senzatia de greață.

| MariusNWM explică (pentru floresdemayo):

O pastila rotunda si galbena.Inainte se simtea foarte bine, nu avea probleme.

| floresdemayo a răspuns (pentru MariusNWM):

Ce face cățelul? Cred că i-ai dat Pratell și o fi făcut o reactie adversă. Nu ai păstrat ambalajul? Veterinarul i l-a dat?
Antiparazitarul e bun, dar unii câini sunt mai sensibili si nu il suportă. Iși va reveni, daca spui ca inainte era perfect sanatos. Daca si azi e la fel de apatic, du-te cu el la veterinar, fiindcă ar putea fi vorba de o altă boală.