| biaaremarenevoiedeajutor a întrebat:

Astazi am gasit pe strada mea, o testoasa atacata de un caine. Am luat-o, si din fericire nu avea nicio rana, si carapacea era foarte sanatoasa. M-am gandit sa o iau acasa, pentru ca altfel ar fi fost,,devorata,, de caine. Mi-am sunat o prietena si ea m-a indemnat sa o las unde am gasit-o. Nu am ascultat-o. Am bagat-o intr-un lighian pentru rufe si i-am pus niste apa. Am cumparat mancare pentru testoase, adica niste creveti micuti si galbeni-maronii, uscati. Acum, chiar nu stiu ce sa fac. Eu as fi dispusa sa o adopt, dar mi-e frica sa nu,, o omor,,. Daca stie cineva, ce sa fac. Sa o pastrez? Sau sa ii dau drumul? Daca da, unde? Apropo, am uitat sa mentionez ca testoasa e putin mai mare decat palma unui adult, e neagra, si are punctulete foarte micute pe tot corpul. Are coada lunga, cam cat un deget, si nu vrea sa manance ce i-am dat. Are gheare, si inoata. Nu am habar ce specie e.
Am nevoie de ajutooor!

6 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Broscuta ta este este europeana http://www.zooland.ro/......laris-1398

Daca ai gasit-o indicat este sa ii si dai drumul. Indiferent ce ii vei da de mancare, ea nu va manca. Se adapteaza foarte greu la captivitate si in final, ii vei face mai mult rau decat bine.

Cauta un lac sau in raul din orasul tau si da-i drumul. Important este sa te asiguri ca daca te vede cineva, nu o va lua el.

Aceasta broasca este pe cale de dispartie si in consecinta este protejata de lege. Daca vrei o broscuta testoasa, cumpara una de Florida de la magazin si poti avea grija de ea.

Asa ca, te rog si eu sa ii dai drumul si sa nu o chinui.

Pa, pa.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru sonya):

1.Nu se mai gasesc broaste de florida, sunt foarte periculoase! Sunt interzise peste tot in lume.Prin ciudata lor adaptabilitate reuseau sa rupa barierele climatice, reusind sa reziste la clima noastra. Odata ajunse in mediul nostru natural, se luau la lupta cu ale noastre. Floridele cu tample rosii fiind de 3 ori mai mari,le terminau pe cele autohtone, si le luau teritoriile unde stateau la soare.O vecina avea o testoasa de florida dintr-un lac natural, adusa de tatal ei, din apropierea bucurestiului happy! Si uite asa s-au interzis total, in pestshop vei gasi numai testoase cu tample galbene, o ruda apropiata, dar care nu reuseste sa se adapteze la temperaturi scazute.Motivul pentru care testoasele de florida erau eliberate la noi de catre detinatori este simplu! Marimea!, vanzatorul de cele mai multe ori o sa zica ca ramane mica si draguta, intr-un an te trezeai cu monstrul in casa, si uite asa il aruncai in balta sau raul din spatele curtii happy! Incerc sa dau informatii complete si corecte, dar mai omit cate ceva.Vezi ca si eu i-am zis sa o elibereze.Stiu ca sunt pe cale de disparitie,singurul refugiu il mai au prin Delta,in rest efectivul s-a redus puternic.Dar tu crezi ca daca gasesti asa ceva pe drum si o iei acasa vine ala de la garda si te salta? DA, asa ar trebui, dar nu si in Romania! Crede-ma o poate pastra fara teama aceasta, ar face ceva ilegal, pentru ca sunt protejate, dar... fara consecinte din partea legii, totusi moral ar trebui sa iti pese de soarta lor din mediul natural.Si inca un amanunt.Se adapteaza in captivitate, nu asta ar fi problema.Sunt animale adaptative, reptilele au in general un alt nivel de adaptativitate.Dar sunt protejate de lege.Arealul intens de protectie este Delta Dunarii, in restul tarii nu se aplica! Informeaza-te si vei vedea ca am dreptate, desi si mie mi se pare o tampenie sa nu le aperi pe toate.Si eu trag de urechi pe cei care nu dau raspunsuri complete, foarte bine ca ai observat ca am trecut cu vederea acest aspect, desi, sunt informat in domeniu si stiam.Ps:acvaristica,medicina,teraristica-sunt aplicate cu biologie, se leaga intre ele happy!

| sonya a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Nu poti incuraja printr-un astfel de comportament detinerea unor animale protejate prin lege. Raspunsul tau pe care mi l-ai adresat nu face decat sa intareasca convingerea ca e ok sa o pastreze, ca nu vine nimeni sa o traga la raspundere.

Nu se face asa ceva si nici ar trebuie sa sugerezi acest lucru. Nu trebuie sa imi tii lecii despre broaste, cunosc destule. Daca te-ai fi interesat, ai fi informat ca si cea cu tample galbene si cea cu tample rosii sunt de Florida. Amandoua sunt subspecii de testoase si fac parte din clasa Trachemis scripta.

Oricat ai spune ca nu se mai gasesc, tin sa te contrazic ca ele mai sunt in petshopuri. Eu detin una cu tample rosii si una cu tample galbene, informandu-ma inainte foarte bine cu privire la ingrijirea lor. De asemenea, nu cred ca sunt abandonate din cauza marimii, ci pentru ca sunt greu de intretinut. Si cea cu tample creste destul de mult.

Cat despre asa zis-ul areal de protectie, daca este protejata se aplica peste tot, nu doar intr-o zona a tarii. Asa ca, te rog inca o data nu incuraja asta. Ele se adapteaza greu, dar pana fac asta e posibil sa se imbolnaveasca.

Eu am gasit una europeana, era in mijlocul unui drum, am luat-o si am pus-o in apa si nu eram in Delta.

Ceea ce am vrut sa subliniez este ca e bine sa informam cat mai complet si clar si prin ceea ce scriem sa nu lasam loc de interpretare. E protejata si punct.

Seara faina.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Este probabil o testoasa de-a noastra, autohtona.O testoasa europeana:http://www.testoase.ro/......opeana.jpg nu cresc foarte mari.Nu o poti hrani cu hrana pentru testoasele care le cumperi de la magazin :)! Acestea fiind crescute in acvarii si acva-terarii, sunt deja obisnuite. Testoasa ta va accepta ce ii dai, dar in timp.O poti hrani cu bucati de peste fara oase, sau pesti mici de 5-6 cm, plus rame de orice fel.Mai mananca si diverse tipuri de carne.Din cand in cand ii mai dai si salata oparita! Fiind carnivora ii trebuie mai mult carne decat vegetale, dar ca sa preintampini blocajele digestive ii dai din cand in cand si vegetale.Un lucru foarte important!:Animalele noi venite in acvariu, terariu si chiar si pasarile, nu se hranesc in prima zi, ci la 2-3 zile, cand incep sa se acomodeze cu noul mediu.Cum testoasa ta este salbatica, va mai dura cateva zile pana isi revine.Asa cum spune si avatarul, sunt acvarist si cunosc multe lucruri! La fel fac si pestii si mai tot ce aduci din salbaticie in captivitate.Mai ai nevoie de un bec care sa il montezi in asa fel incat testoasa sa se incalzeasca la el si sa ii curete carapacea.(becurile emana uv, uv-ul distruge parazitii si algele de pe carapace).Sau ii faci un fel de insula in lighean si o pui la soare, astfel poate si sa stea la soare, si sa stea in apa.Trebuia sa clatesti bine recipientul in care ai pus-o, daca acesta a detinut detergenti de orice tip, si chiar si in cantitati mici, sunt periculosi.Parerea mea este sa ii dai drumul inapoi,daca o tii va avea nevoie de ingrijire! Trebuie schimbata o parte din apa des, pentru ca nu ai filtru, hranita, si intretinuta.O poti elibera oriunde, numai apa sa fie.Intr-un rau, balta, lac, fiind o testoasa normal, temperata se intelege bine cu mediul nostru.Nu o elibera in padure sau in parc, va muri! Ci undeva cu apa, chiar si intr-un spatiu amenajat gen lac de pescuit.Bafta!

| sonya a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Ar fi trebuit sa stii ca broasca este protejata de lege si sa nu dai sfaturi pentru ingrijirea ei, chiar daca esti acvarist.

Nu te supara, insa e bine sa oferi informatii complete pentru ca membrii sa nu faca vreo prostie.

| biaaremarenevoiedeajutor explică:

A, si punctuletele sunt galbene