| Prioteasa_Lucian_1991 a întrebat:

Am cumparat de curand o catea ciobaneasca o am de 3 saptamani ea are 4 saptamani si deja a inceput sa muste de picior de mana de orice prinde. Ce pot sa i fac sa nu mai muste? Dau funda la cel mai bun raspuns. Va rog. multumesc

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Se joaca, de aia musca si acum e abia inceputul, sa vezi cand o sa inceapa sa-si schimbe dintii.
Acum e prea mica ca sa inteleaga ceva, dar jucati-va cu ea doar cu jucarii.
Pe la 2-3 luni cand va musca spuneti "au" ca si cand va muscat(incercati sa fiti cat mai credibili), dupa ce da drumul ignorati-o pentru 5-10 minute. Cand vrea sa muste i se spune "nu-i voie" pe un ton ferm, i se da o jucarie pe care sa o roada si este laudata cu "bravo" si mangaiata.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Musca pentru ca e mica încă, se adaptează lumii și ea. Lasa-i timp sa se învețe și profita ca o ai atât de mica, tine-o lângă tine, sa se obișnuiască cu tine și vei vedea ca nu te va mai musca.

Acum, ii trebuie doar joaca. Încearcă sa ai dai o jucărie sa aiba de ce prinde toată ziua. happy