| anonim_4396 a întrebat:

am un catel de vreo 2 luni si de o luna l-am legat,deoarece se baga in picioarele noastre, isi facea nevoile peste tot..sii de atunci schelalaie groaznic,adica am incercat toate metodele,pur si simplu,schelalaie,nu-mi place sa recunosc dar l-am si batut din cauza asta,bine,nu l-am lovit foarte tare,doar ca sa simta si nimic,va rog, disper,face o gramada de galagie, ce sa-i fac?

8 răspunsuri:
| ligiligi a răspuns:

Sfatul meu:
NU MAI TINE CAINI!
Brutalitatea nu ajuta cu nimic.De ce sa chinuiesti un animalut mai ales de 2 LUNi in lant?
E micut si se baga in picioarele tuturor pentru ca va iubeste si vrea sa va jucati cu el.
Bun:hai sa te leg si pe tine intr-un lant tu sa plangi si sa tot te lovesc.Cum o sa fie? Judeca putin inainte sa chinuiesti pe cineva in halu asta.
Dreseaza-l sau daca nu sti sa te comporti cu el da-l la cineva si in nici un caz NU IL MAI TINE LEGAT SI NU IL MAI BATE!

| Adda_5312 a răspuns:

As vrea sa incep cu o intrebare care ma cam macina : Daca tu ai fi mic, micut, si ai incepe sa plangi iar mama ta te-ar bate, te-ai simti bine? Eu cred ca nu!winking Da-i drumul, dreseaza-l. Orice altceva straight face!

| ligiligi a răspuns (pentru Adda_5312):

Nu are habar ce a facut si nu ii pasa de animale deloc straight face.

| Mishu01 a răspuns (pentru Adda_5312):

Omg,omule nu l-am batut straight face doar ca sa simta asa nu i-am dat sa ii sara ochii din cap, crede-ma daca ai fi in locul meu, ai face la fel, sa iti schelalaie la 5 dimineata, la 2 seara, oricand, stii tu sa dresezi? straight face

| Adda_5312 a răspuns (pentru Mishu01):

In primul rand, nu sunt singura persoana care ti-a zis sa-l dresezi sau care ti-a atras atentia pentru bataie asa ca nu ma judeca doar pe mine. In al doilea rand, @ligiligi are dreptate. Catelul este prea mic pentru a fi legat. Tot din cauza varstei fragede si schelalaie. Probabil ca inca nu este adaptat cu mediul, probabil schelalaie dupa mama lui [ asa se intampla in majoritatea cazurilor]. Degeaba il bati. Iarta-ma daca am fost prea dura la inceput.

| Mishu01 a răspuns (pentru Adda_5312):

Mno,acum alta problema...i-am dat drumul, acum latra...

| ligiligi a răspuns (pentru Mishu01):

Inseamna ca e fericit, mai bine sa latre decat sa planga.
Du-l la un dresaj de caini!

| ligiligi a răspuns (pentru Mishu01):

Nu conteaza, e micut si oricat l-ai bate tot il doare, chiar daca nu din exterior dar in inima lui ce o fi?
Sunt de acord cu Adda_5312 si observa si uita-te in ochii lui:daca ai iubi animalele ai vedea ca plange!