| Corleone_Marean_1963 a întrebat:

are cineva caine la bloc? Daca da cat de mare e si cum reusiti sa il tineti la bloc pentru ca mi as dori si eu unul dar parintii mei spun ca isi face nevoile prin casa si ca trebuie sa strangi tot timpul dupa el, ca latra noaptea...etc.

9 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Un câine are nevoie sa fie scos de doua ori pe zi la plimbare 365 zile pe an. Pe frig, pe ploaie, pe caniculă.
Are nevoie de mincare speciala, nu resturi de la masă. Costa bani si timp.
Probabil ca acum il vrei din toată inima, dar după o vreme mai mult ca sigur cedezi. Greul il vor prelua părinții tai, cei care nu l-au vrut.
Concedii, vacante, weekend? Nu fara el.
Un câine mare pute, lasă bale si par, sarw pe oaspeți.
Se poate ingrasa din sedentarism, îi cad dinții. Trebuie să -l duci la veterinar. Dacă se îmbolnăveste grav vei plăti ca să l eutanasieze.
E mai mult decât cred părinții tai, îmi pare rău.
Ca stă la bloc nici nu mai contează.

| Clorox a răspuns (pentru ALGator):

Ce negativist esti!

| ALGator a răspuns (pentru Clorox):

Asa e!
Dar nu e interzis sa ai cîine. E bine doar sa stii despre ce e vorba inainte de a il lua.

| EkToR a răspuns (pentru ALGator):

Frate tu chiar crezi ca un caine este hranit numai cu mancare speciala?
Eu le dau si carne la cuptor sau ce mai am nu oase!
Si faza cu boala stai tu chill ca nu prea se ajunge pe acolo.
Si faza cu iesitul si cu parinti n caine nu te omoara da recunosc ca mai e enervant dar e ok faci miscare si tu si tot spe binele tau e daca esti o pers mai plinuta poti merge la alergat cu el sau alte activitati pentru stapan si caine.

| EkToR a răspuns:

Frate daca iti plac caini nu cedezi eu detin un pitbull, bulldog englez si un cane corso bulldogul il tin in apartament iar ceilalti la curte Pt mine e mai usor ca am si casa si apartament in oras deci e ok dar tu vr un caine pentru apartament eu iti recomand un bulldog englez sunt jucausi cand sunt mici dar cand sunt mai mari sunt mai lenesi dar e ok il scoti de 2-3ori pe zi si ceva gen plimbari scurte+una mai lunga ca sa faca miscare, in legatura cu facutul in casa covorul ala special e ceva dar cont daca cainele o saffaca acolo eu prima oara am luat pitbull si nu facea acolo dupa am luat bulldogul si faceacolo deci depinde daca se invata ca nu pot sa il bat sau cine stie altceva ca sa faca acolo deci sfatul meu este sa ai mare grija la cum il inveti si cum il dresezi eu am probleme cu cane-ul in legatura ca are ceva din vremea cand era pui a fost muscat de un caine mai mare si acum daca vede un caine si latra la el face urat adica daca nu il tin se duce si se iau la bataie mereu umblu cu botnita si am ham deci na...Dar sincer nu renuntlaughing am 3 caini si sunt mandur de astahappy

| Friday13 a răspuns:

Am avut un bichon pe care il tineam pe balcon si il scoatem si in casa sa ma joc cu el, de 3-4 ori pe zi afara, microcipare si vaccinuri destul de scumpe pentru. ca sunt multe, lasa par, bale nu prea daca e mic, mama avea si flori pe balcon mari care cam scormonea pamantul dar am facut sa nu mai scormone, am pus o plasa de sarma, in casa face nevoile doar daca nu e invatat de mic sau nu il scoti la timp afara, in prezent am un metis caine lup care il tineam in camera cam 2 luni ca dupa a crescut si am o gradina, la bloc, langa garaj, o gradina destul de spatioasa dar el ma trezea dimineata sa il scot afara se urca pe mine. E destul de dragut sa ai un caine si putin cam costisitorwinking de ce nu iti iei un hamster, perus, dar daca iti iei un caine mic, va fi in regula, doar convingeti parintii happy

| YouWillLetHerGo a răspuns:

Eu am caine la bloc. Am un Chihuahua si in caz ca n ai auzit de rasa asta, este una de talie mica, deci nu este greu de intretinut. Este adevarat ca daca il iei de mic, la inceput isi face nevoile in casa, dar poti sa l inveti sa nu mai faca asta prin mai multe metode. In legatura cu latratul, eu cel putin n am probleme, adica latra doar atunci cand plec de acasa si nu pentru o perioda lunga de timp. In rest, il scot afara dimineata, la pranz (daca am ocazia) si seara. Daca tu consideri ca esti destul de responsabil pentru a avea grija de un caine, care este ca un copil mic (are nevoie de atentie, rabdare, timp), atunci poti sa incerci sa i mai convingi pe parintii tai sa ti ia unul.

| Antilow a răspuns:

Eu am un labrador si il țin la bloc. Cu labradorii e foarte usor deoarece învață repede si sunt usor de dresat. In plus daca il iei de pui poti sa ii cumperi paturica absorbanta sau pampers (de la ori ce magazin de animale). La inceput ca daca putin peste tot prin casa dar se va obisnuii. Eu il am de 1 săptămâna si daca pe paturica. Trebuie sa ii pui paturica incet incet spre usa apoi il poti scoate afara. Si apoi se va cere singur desigur după ce creste mai mare. Doar ca te-am ajutat!
Sper sa primesti cainele!

| Cat_Zuzuthe_1996 a răspuns:

Pentru nevoile în casă trebuie luat un covoraș special si educat să meargă la covoraș (se găsește în billa sau orice pet shop), dacă nu vrei sa latre asigura-te ca nu mai e nici un câine în bloc si caută unul mai tacut.
Dacă au vecinii câini atunci sunt mai multe șanse să latre