| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa am un husky, dar parintii mei nu vor din cauza ca naparleste tot timpul.
Cum as putea sa mi convig parintii sa avem un husky?
Pe timpul iernii, pot gasi un pui de husky la 400 ron?

10 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Buna,
Un animal este o responsabilitate permanenta. Iar apoi este casa parintilor si trebuie respectata decizia. De ce neaparat un husky? Un alt catel nu ar fi bun? Poate unul salvat din strada sau de la adapost. Eu sustin cu tarie adoptia animalutelor. Nu este nicio diferenta intre unul de rasa si unul din mai multe rase adica corcit.
Plus ca convingerea parintilor este o manipulare. Mai asteapta pana vei locuii singur sau vei creste mai mare..Viata merge inainte si fara un animal in casa.

| Catalin77945 a răspuns:

Omule sincer daca o sa-ti iei un husky o sa-l ai pe constiinta.Nu e ideea neaparat ca naparleste, adica daca iei peria pentru caini si il periezi din cand in cand n-o sa fie probleme cu naparlirea lui.Dar dupa 1 an cand incepe sa se faca mai mare, risca sa faca foarte foarte multe boli.Si nu prea cred ca vrei neaparat sa il ai pe constiinta.Dar daca vrei neaparat un husky ai grija sa il periezi regulat.

| JoleneSth20 a răspuns (pentru Catalin77945):

De ce s-ar îmbolnăvi atât de repede dacă i se fac vaccinurile corespunzătoare?
Întreb pentru că și eu îmi doresc unul.
Această rasă nu se adaptează la condiţiile de la noi? Că nu înţeleg de ce spui asta.

| Catalin77945 a răspuns (pentru JoleneSth20):

Am avut 2 husky pana acum, si nu numai eu dar si-au luat si prietenii mei acest caine.La inceput parea super ok, dar cand incepe pe la 1 an sa creasca si cu vaccinuri si cu tot, el risca boli grave, deseori fiind afectiunile oculare.Si cam asa au patit si ceilalti prieteni, adica fiul unuia dintre ei schimba mereu husky an de an, dadea 400 de lei mereu pentru ca acesta prezenta boli grave continuu.Nu stiu acum daca ai mei aveau ceva, insa cand i-am dus la mai multi doctori sa vad ce au patit cainii, mi-au spus ca asa sunt ei si ca nu prea au ce sa le faca.O sa iti las si un site mai jos cu bolile frecvente la husky.

http://www.e44.ro/2014/05/cele-mai-intalnite-boli-la-husky-siberian/

| JoleneSth20 a răspuns (pentru Catalin77945):

Mulţumesc! Chiar îmi doream unul... Despre câinii Akita ce părere ai, dacă nu te superi?

| Catalin77945 a răspuns (pentru JoleneSth20):

Cainele Akita nu este predispus la boli, din ce stiu este predispus la o boala care nu este mai deloc grava si se poate trata dar la batranete.Insa trebuie sa ai grija cu el deoarece este destul de periculos.In rest e un caine destul de bun happy.

| JoleneSth20 a răspuns (pentru Catalin77945):

Periculos în sensul de agresiv?

| Catalin77945 a răspuns (pentru JoleneSth20):

Da,dar daca il dresezi putin o sa fie prietenos.

| Pabibabum09 a răspuns:

Un animal implica multă responsabilitate! Iti poti convinge parintii spunându-le ca o sa ai gija de acest animal 24/24, insa daca esti inca la scoala putin probabil. Insa, de ce un husky, si nu un maidanez? Un câine abandonat nu implica (si maidanez) nu implica mari costuri suplimentare, este gratis, si pana la urma... Este tot un câine. Decat ca mult mai nefericit decat ceilalti, nu?! Nu ai vrea sa-i oferi o casa si șansa sa viata?

| Juper a răspuns:

Eu am un husky de 6 ani si i am facut vaccinurile cred ca 2 sau 3 ani si acum este mare si sanatoasa
Eu o am la tara