| TeoCaramel a întrebat:

Cand imi scot papagalii afara din cusca ei tottimpul se sperie de mine.Si ca sa-i spun inapoi in cusca trebuie sa-i pun cu forta. Ce sa fac casa nu sa se mai sperie de mine? Iar ei nu prea mananca fructe sau legume sau crengi.Deloc nu mananca cumas putea face ca sa manance? Si ca sa nu-i pun in cusca cu forta ce ar trebui sa fac? iar pe 5 septembrie fac 6 luni de cand sunt la mine. Ajutati-ma, va rog[-o

Răspuns Câştigător
| Kennysa a răspuns:

Am avut papagali la greu,in primul rand calmeaza-te,cu scosul afara e usor,le lasi usa deschisa si o sa intre singuri cand vor vrea,pune colivia undeva in apropierea ta,unde stai cel mai mult,vorbeste cu ei zi de zi,ca sa iti stea pe mana, e cam complicat de aceea trebuie sa ai multa rabdare mai ales cu papagalii de specie mica, introduci mana in colivie si stai asa cu ea 10 minute iar apoi faci asta mai tarziu sau chiar a2a zi,pana se vor obisnui cu prezenta mainii tale,apoi cand s-au obisnuit, te duci usor cu degetul aratator intins la pieptul lor, si il ti asa 10 min si tot asa,poti sa il mai misti,in spate si iar in fata pentru a fi tentati sa urce,ai mare grija sa nu faci miscari bruste in preajma lor, o metoda mai simpla care nu da gres niciodata, il lasi mancare dimineata si dupa aia i-o iei si a 2a zi pui mancarea respectiva in mana ta,bagi mana in colivie si el de foame va veni pe mana ta si v-a manca,nu este bine sa obligi papagalul cu fructe sau legume,daca nu vrea incearca sa ii amesteci cu mancarea lui speciala insa cand amesteci sa ii pui in mancare trebuie sa il dai prin razatoare pentru a putea inca,daca tot nu vrea ii lasi doar fructul sau leguma respectiva in hranitoare caci de foame v-a manca, ai grija dupa ce speli fructul sau leguma sa il stergi bine de apa ca daca nu poate provoca diaree, id:true_blue_angel@yahoo.com in caz ca mai ai si alte intrebati, succes!

2 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Lasa usa deschisa la colivie,lasa-i sa iasa singuri ca sa stie cum sa intre inapoi, pana la urma tot v-or intra ca sa mananca/doarma, si eu aveam aceiasi problema ca si tine(am o pereche de perusi) pana ce am descoperit aceasta tehnica!

| Annapro a răspuns:

Din fericire si eu am papagali si s-au temut de mine dar acum nu mai fac asta. Uite ce am facut eu : mi-am pus o manusa ca sa nu ma mai muste ( ai mei ma muscau ), apoi ii tineam si am pornit usor apa si le-am bagat putin capul acolo, le-a placut big grin. Apoi am facut al 2 lea pas, i-am lasat pe la mine prin camera sa zboara apoi iei singuri s-au dezvoltat si stateau pe degetul meu happy. Iar al 3 lea pas a fost atunci cand le dadeam mancare din mana, deci ii lasam sa zboare si cateodata veneau pe birou si luau mancare din mana, foarte frumos! big grin. Sper ca te-am ajutatwinking