| Mwha a întrebat:

Ce papagal este mai bun perus sau nimfa? Motivati.
Funda!

Răspuns Câştigător
| R3dm4n a răspuns:

Perusul este foarte usor de intretinut, se inmulteste repede, e ieftin, mananca aproape tot ce ii dai( ma refer la mancare de papagali, nu cartoful care l-ai gasit pe strada) dar e foarte grau sa il inveti sa spuna ceva! il poti invata sa vorbeasca doar daca il tii singur si il cresti de mic, repetand aceleasi fraze cand esti langa el! Pe de alta parte nimfa, invata foarte repede, e scumpa, mananca doar anumite chiestii ( in special seminte uleioase ca cele de floarea soarelui) si se acomodeaza greu cu cineva in colivie, poate doar e posibil sa accepte mai usor daca e de sex diferit, dar sunt foarte mici sanse sa se inmulteasca, trebuie sa ii faci un cuib special si sa aiba un climat tropical ( cald si un pic umed). si are nevoie de o colivie mare! depinde ce doresti sa faci cu ei si depinde cat de multa grija si bani poti da! daca vrei sa ai un papagal in casa normal fara nevoie de multa atentie si ieftin, ia-ti un perus, daca vrei sa dai mai multi bani si sa il intretii mai greu dar sa il poti invata cuvinte si sa te joci cu el, atunci cumpara o nimfa! -funda pls?happy m-am straduit sa iti zic tot ce iti trebuie!:-3

4 răspunsuri:
| TURCUL0001 a răspuns:

Perusul

| twilightt a răspuns:

Perusul! Si eu am perus iar un prieten are nimfa si spune ca e foarte greu de intretinut! fundita?

| hotuldejetoane100 a răspuns:

Depinde acu ce gusturi ai, perusul e mai usor de intretinut decat nimfa si se imultesc mai repede

| a răspuns:

Nimfa. Mai mare mai ușor de întreținut și nu face atâta mizerie. Depinde și de ce îți place ție