| BlackStar01 a întrebat:

SALUT TPU! De 2-3 saptamani am gasit un peruspe strada si l-am luat acasa si i-am cumparat cele necesare chiar si o partenera ca sa nu se simta singur(ei se inteleg bine).Cum fac sa imi stea pe deget sau sa manance seminte din palma mea?

Răspuns Câştigător
| Muwz a răspuns:

Pai incepe cu ce este mai usor, adica sa manance din palma ta. El va face acest lucru numai daca i-ar fi foarte foame sau i-ai castiga increderea. De obicei, e mai greu pana vede ca nu ii faci rau daca ii intinzi mana cu mei. Sa stea pe deget? Asta se bazeaza tot pe incredere. Am o intrebare mai intai : i-ai dat drumul prin casa, sa zboare? Daca nu, faza cu statul pe deget sau pe umar mai are de asteptat. Prima data, il lasi sa iasa afara, dar te asiguri ca nu are cum sa iasa pe fereastra sau sa cada in apa. Dupa cateva repetari cu zborul, te va vedea ca pe un „obiect din camera" si se va aseza pe tine cu scopul de a se odihni.

Deci pentru a avea o relatie cu el, ai nevoie de increderea lui si nu uita ca atunci cand mananca din palma ta sa nu faci miscari neasteptate sa il sperii.
Cu timpul, veti deveni foarte buni prieteni. Astazi iti mananca din palma, maine sta pe deget, poimaine sta pe umar si saptamana urmatoare poate chiar va incepe sa vorbeasca ( lucru greu de realizat)

Funda?

| BlackStar01 explică (pentru Muwz):

Da i-am lasat afara

4 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Uite niste tutoriale despre cum poti sa-ti dresezi papagalul:
http://www.youtube.com/watch?v=xAU3-K0nfeg
http://www.youtube.com/watch?v=WLi1grJhkZs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste mult cu el si baga usor mana in colivie si tine degetul aratator spre el pentru cateva secunde. Va vedea ca nu ai de gand sa ii faci rau. Repeta chestia asta de mai multe ori. Va fi tentat sa se urce pe degethappy. Si ca sa manance seminte din palma, tot la fel procedezi. Iei cateva seminte in palma si o tii aproape de ei. Nu o misca. Vor fi tentati sa manancehappy.
Bafta!

| CrissyBlue a răspuns:

Pai daca tu il hranesti ai putea o data sa iti pui mancare in palma sau pe deget, dar poate sa te si muste deci asigura-te prima data! big grin