| vlady434 a întrebat:

va rog am nevoie de ajutor.Am 2 papagali, fata si baiat.Ii am de 3 ani si nu stiu daca sunt pereche sigur, pentru ca pe fetita am prins-o.De aproape 6 zile,fetita sta cu penele zburlite,mananca doar nisip si rar mancare, si nu prea se "usureaza".A facut in primele 2 zile putina diaree, si de atunci n-am vazut sa mai faca ceva.La inceput am crezut ca i-a tras curentul sau ca au avut mizerie, si de atunci i-am tinut numai cu usile si geamurile inchise si le-am facut curatenie zilnic.Sta aproape toata ziua si doarme si rar mananca niste nisip.Le-am pus si ceai de menta si de musetel, dar nimic.Si nu stiu de ce,cand vrea sa ciripeasca, scoate un chitait ca de balon dezumflat.Ar putea fi astea semne ca face pui? Va rog ajutati-ma.

7 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

E bolnava... are febra papagalilor ori a racit ori e batrana. du-te la veterinar sa-ti dea ceva de bagat in apa sau nu stiu ce medicament...
Cat mai rapid!

| andreea800 a răspuns (pentru Sup3rN0va):

Asa facea si a mea si pana la urma a murit

| Sup3rN0va a răspuns (pentru andreea800):

Si al meu dar eu m-am dus imediat la veterinar si a rezistat fiind mascul.

| AlexandraGabriellaLova a răspuns:

Te rog eu du-o din timp la vet, nu o lasa asa pana i se va inrautati situatia. nu face niciun pui, e bolnava. si a mea f facut asa si apoi, pentru ca nu am dus-o la veterinar, a murit. deci, te rog, du-o cat mai repede la veterinar, daca poti, maine la prima ora, pentru ca starea i se va inrautati pe zi ce trece!

| vlady434 explică (pentru AlexandraGabriellaLova):

Sper sa ai dreptate... as muri si eu daca i s-ar intampla ceva. sper sa-mi dea ceva de pus in apa sau in mancare. sper sa se faca bine, e un suflet nevinovat si nu merita asta.

| AlexandraGabriellaLova a răspuns (pentru vlady434):

O sa.ti dea ceva, de exemplu, eu am fost cu al meu (era baiat) in ultimul moment si i-a dat ceva... o groaza de vitamine amestecate cu un antibiotic, dar nu a baut nimic, si dupa 4 ore a murit...crying dar tu trebuie sa te duci imediat la veterinar, ca sa isi faca efectul ceea ce iti da ca acum bea, ca e asa la mijlocul bolii, si ai sa vezi ca daca te duci DE URGENTA! la veterinar, dar separa-i si pune-l in alta colivie si du-l numai pe el/ea, se va face bine. Insanatosire grabnica!

| paty222 a răspuns:

Duo repe de lveterinar! Ce specie? Eu am avut o nimfa si dupa catva timp a murit si aproape aceseleas sintome.Coco manca si se "usura"