| IncorrectUsername a întrebat:

Vreau sa dau cateaua mea la fatat (6 ani,pickinez)dar nu am mai dat-o niciodata,vreau sa o dau la un bichon,si am o intrebare...Ea acum este in perioada de menstruatie, si mama a zis ca nu mai stie la cate zile dupa menstruatie trebuia s-o dai..Ma ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Intre a9a si a 14a zi. Deja la varsta asta poate avea probleme la nastere mai ales ca nu a fatat niciodata pana acum... Daca tot o dai da-o la un caine de rasa ei. Puii vor fi niste corcituri si si-asa e lumea plica de corcituri...te-ai gandit ce vrei face cu 3-4(au fost cazuri si de 5)pui care ti va naste? cui vei da? cum ii vei creste pana la 2luni? unde ii vei tine pana la 2 luni cand poti sa-i dai? stii ca aia fiindca sunt mici isi fac nevoile pe unde apuca?
Gandeste-te la toate astea inainte sa o dai. Ca sa fi sigura ca iese ceva du-o de 3-4ori,dar nu la bichon, la pechinez.

| Betyskumpik a răspuns:

Probabill la vreo saptamana thinking

| Yoalf a răspuns:

In niciun caz sa nu faceti asemenea lucru! Sunt boli sexuale ce se transmit. Banuiesc ca femela dvs.nu are pedigree, deci catagoric puii nascuti cu un bichon pot avea mari probleme de sanatate... Dar cum e in ziua dea azi...nepasarea. Inclusiv femela poate capata o boala sexuala si poate muri, au fost caini de rasa pura, dusi in expozitii, ce au sfarsit din neatentia si nepasarea stapanilor.
Eu va sfatuiesc ca femela sa fie sterilizata, mai ales ca va ajunge si la varsta de 8 ani... unde chiar nu mai e nevoie de pui.
Eu sunt crescatoare de bichon frise si stiu ce inseamna aceste lucruri, cunosc fiecare detaliu in parte si rog ca femela sa fie castrata si nu dusa la monta cu masculi ce nu seamana cu rasa pekinez...

| IncorrectUsername explică (pentru Yoalf):

Daca o cuplez tot cu un pekinez, chiar daca are aproape 7 ani, are ceva? Nu prea vreau sa o sterilizez...Adica am auzit ca e pacat sa moara faca sa faca pui...