| damnedwolf a întrebat:

Salutare lume am si eu o intrebare
exista vreo modalitate de a scapa de frica de serpi

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Eu n-am cum, nu stiu de tine. Am incercat sa-i iau in mana (de la 2 m laughing ), sa ma holbez la ei ca sa ma obisnuiesc etc, dar cand vad si unul mic, zici ca dau de Anaconda, asa speriat sunt...
Daca e ceva de care mi-e frica in viata asta, sunt serpii si oamenii prosti.

| damnedwolf explică (pentru DavidoffUser):

Deci sunt conmplet de acord cu tine
eu nu am pb cand sunt la mai mult de 2 m de mine am probleme cand sunt langa mine

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Psiholog daca singur/a nu poti trece peste.

| cristimihailov a răspuns:

Eu stiu doua metode, in functie de tine, dar trebuie facute de specialisti:
1. Hipnoza
2. Programare neuro lingvistica.

Prima e clara, a doua presupune sa te distanteze psihic de problema si apoi sa o rezolve

| damnedwolf explică (pentru cristimihailov):

Nu cred in hipnoza si a 2 nici macar nu stiu ce inseamna

| cristimihailov a răspuns (pentru damnedwolf):

Faptul ca tu nu crezi sau nu stii de ele este neimportant. Daca vrei sa le rezolvi aplici, nu e vorba de crezut... ci de aplicat.

| damnedwolf explică (pentru cristimihailov):

Ok o sa ma gandesc la asta dar tot nu cred ca va functiona
maicamea a incercat ca am vrut sa o fac sa se lase de fumat dar nici un rezultat
fumeaza si mai mult

| cristimihailov a răspuns (pentru damnedwolf):

Nu asa se pune problema.
Daca vrei cu adevarat sa o faci, chestiile astea te ajuta. Nu te determina.

Intai de toate trebuie sa fie vointa.
Apoi vin astea.

Fumatul si serpii sunt chestii complet diferite. Fumatul intra pe viciu (adictie) iar serpii pe frica (fobie).

Nu le compara, ca nu se pun defel in aceeasi oala.

La fumat sunt alte forme.

| 393Dan a răspuns:

Sa-l saruti pe unu

| damnedwolf explică (pentru 393Dan):

Deci ce tiam facut de ma urasti asa de rau

| 393Dan a răspuns (pentru damnedwolf):

Nu te urasc, doar cared asa cand faci cel mai extrem lucru, restul iti par doar maruntisuri, si-ti trece frica.

| damnedwolf explică (pentru 393Dan):

Stiu ca nu ma urasti era doar o gluma si ce ai zis tu sa sarut un sarpe nu cred ca se va intampla vreodata

| 393Dan a răspuns (pentru damnedwolf):

Ai putea sa incerci sa tii unul mic acasa, ca animal de companie. Tatal tau sau mama sau vreun prieten care nu se teme, sa-ti prinda unul si sa-l tii intr-un borcan cu paie acasa. Sa-i dai de mancare, vezi pe internet ce mananca ei. Si poate cu timpul te vei atasa de el si vei incerca sa-l atingi, si cine stie poate nu doar iti va disparea frica, ba chiar sa-ti inceapa sa-ti placa serpii.

| ovidiu123432 a răspuns:

Exista doar daca vrei.
Incearca sa iti faci curaj, nu iti fac nimic (uni)

| damnedwolf explică (pentru ovidiu123432):

Stiu am vaz destui serpii
sunt de la tara si in perioada asta a anului sunt foarte multi
dar tot imi este frica de ei este o senzatie de aia cat de mult vrei sa nu-ti fie frica
corpul tau si mintea ta sunt de alta parere

| Ungureanu_Emanuel_1988 a răspuns:

Cum sa nu =] Terapie =] sau cauta pe YouTobe un tutorial xD