| cre27 a întrebat:

Stau la apartament și am doua pisici. Ele au purici, mai ales una din ele și nu știu cum să fac să le scap de purici. Am incercat o soluție de la veterinar care trebuia pusă după gât (1ml), asta cam odată pe săptămână și tot reapăreau. Pe lângă asta le și puric și degeaba. Menționez că purecii stau cel mai mult in zona gâtului și a bărbiei. Aveți ceva metode sau sfaturi pentru mine ca să îmi ajut pisicuțele să scape de purici?

Răspuns Câştigător
| AlinTanase a răspuns:

Pai daca acestia reapar se poate sa ai purici in apartament sau aceste pisici ies afara in locuri mai populate de acele insecte.O idee ar fi sa cureti tot apartamentul de la cearceafuri, perne pana la acele pisici si sa dai cu un spray antiinsecte in apartament, sa faci asta cand e cald afara ca trebuie sa pleci impreuna cu pisicile de acolo

| cre27 explică (pentru AlinTanase):

M-am gândit azi la asta. Ele nu iasă deloc afară, de asta mă miră că au purici. Ar fi vreo problemă dacă le-aș lăsa închise pe balcon 2 3 ore cât aș da cu spray de insecte prin casă?

| AlinTanase a răspuns (pentru cre27):

Nu cred ca are nimic mai ales ca daca ar iesi sprayul afara acestea sunt la aer liber si nu sunt afectate.Eu m-am gandit la faptul ca acestea sa nu cumva sa sara de la etaj dar nu cred ca pisicile nu isi dau seama de asta, ele sunt destepte ce dracu

| cre27 explică (pentru AlinTanase):

Nici nu se pune problema, aș ține geamurile rabatate si plasele de țânțari puse. Deștepte, dar când trece un porumbel pe la geam parcă ar zbura și ele puțin.

| AlinTanase a răspuns (pentru cre27):

Si pisicile inauntru?

| cre27 explică (pentru AlinTanase):

Înăuntru pe balconul închis în care nu o să dau cu soluție, da. Practic izolate de la soluția pentru purici.

| AlinTanase a răspuns (pentru cre27):

Exact,daca nici asta nu merge chiar nu știu, ar trebui inainte de a incepe "deratizarea" sa faci ceva cu pisicutele, sa te uiti prin blana lor si sa le dai cu acea solutie cand acestea sunt pe balcon si apoi dai cu spray. Sa nu aiba pe ele ceva că s-a dus pe... tot

| cre27 explică (pentru AlinTanase):

Mersi mult de ajutor!

| AlinTanase a răspuns (pentru cre27):

Nu ai pentru ce

| floresdemayo a răspuns (pentru cre27):

Nu stiu ce solutie antiparazitara i-ai pus tu la gât, insă e clar că pipeta, fie nu a fost de calitate, fie ai lăsat pisica in ploaie, afară, in ziua tratamentului, fie i-ai făcut băiță după, fie efectul ei a trecut (au trecut mai mult de 30 de zile, de la aplicare). Dacă le tii in casă, nu ar mai trebui să aibă purici, odata ce sunt deparazitate corect!

Cumpără-le câte o pipeta Frontline https://thepetclub.ro/......tru-pisici
Câteva zile inainte si cateva zile după aplicare, NU le face baie. Și nu le lăsa in ploaie. Altfel, le-ai pus degeaba picături.

Poți opta si pentru o zgarda de calitate, de exemplu FORESTO (nu orice fel de zgardă, multe dintre ele doar previn infectarea cu purici, nu îi și înlătură, dacă îi are deja!). Efectul unei zgărzi Foresto e de vreo 6 luni, nu doar de 30 de zile.
Dacă pisicile tale cântăresc până la 8kg, uite un pachet cu două bucati, pentru fiecare, la ofertă:
https://farapurici.ro/......het-2.html
Dacă cântăresc peste 8 kg, le cumperi la bucata, https://www.emag.ro/......DPG1LBBBM/

Inca ceva: nu da cu insecticide in casă, ori cu spray-uri/ solutii pentru insecte. Pisica ar putea linge suprafetele și le-ai putea găsi otravite/ moarte, a doua zi.

| cre27 explică (pentru floresdemayo):

Mersi de răspuns!

15 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca puricii stau in zona gatului, o zgarda antipurici, care sa fie purtata tot timpul de animalul de companie, ar putea fi o buna varianta.
Atunci cand un produs nu functioneaza, e bine sa incerci si altceva. big grin Solutii sunt destule pe piata din domeniul veterinar.winking

| cre27 explică (pentru dannyel86):

Nu știu cât de eficientă va fi o zgardă, dar o să încerc, mersi de răspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scapă de pisici. N-au ce să caute animalele într-un apartament.

| cre27 explică (pentru anonim_4396):

Ești foarte inteligent

| Anonim2682008 a răspuns:

Zgardă anti purici și vaccinată regulat