| AnneSweet a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Am o mare problema un on fara suflet a abandonat un catel mic in fata blocului meu.Cand am venit de pe afara l-am luat in brate pentru ca tremura si a inchis ochii si voia sa doarma dar mi-a fost frig si nu m putut sa stau mult afara asa ca l-am bagat in scara blocului iar cand am urcat a inceput sa planga nu l-am putut lasa acolo am urcat cu el si am rugat-o pe mama sa-l pastram macar pana se mai incalzeste vremea dar ea nu a acceptat deoarece zice ca mai aveam o pisica. Nu stiu ce sa mai fac am luat o cutie de carton am pus cateva frunze si niste haine mai vechi si l-am pus acolo la intrarea in blocul meu deoarece e mai adapost. Ajutati-ma sunt disperata imi este atat de mila de el nu stiu ce sa mai fac. crying

Răspuns Câştigător
| AbyutzaAbby a răspuns:

Adauga un anunt pe tocmai.ro,pentru a-i gasi un stapan.Sau,eventual,du-l la un adapost de caini.Dar pana atunci, explica-i mamei tale ca este un suflet nevinovat si inghetat.Zi sa se puna in situatia lui.Sa stea ea afara zi si noapte pe frigul asta.Ii este bine? Nu prea cred.Zi ca nu il pastrezi mai mult de o luna.Astepti cam 3 saptamani sa vezi ce rezolvi cu tocmai.com.Dar sfatul meu e sa postezi anuntul cam o data la o saptamana, sau chiar la 4 zile. Apoi daca nu ii gasesti stapan, cauta un adapost pentru caini unde sa il duci.Sau eventual, du-l la buncii tai, daca stau la casa.Mult succes!

5 răspunsuri:
| trixiiie a răspuns:

Ia căţelul şi bagă-l în baie sau undeva... Și mama mea e la fel de nebună, iar eu am pățit cam același lucru. Ia-l, nu-l lăsa să moară! Crede-mă că vei regreta toată viața dacă îl lași...
O s-o convingi până la urmă.
Baftă!

| HPPJATO a răspuns:

Poti incerca sa faci afise si sa le lipesti pe stalpi, sa dai un nr. de telefon la care te pot contacta si sa vezi cine il doreste. Sau poti sa il duci la un adapost si sa vezi daca poti plati o anumita suma de bani lunar ca sa ii ofere o cusca buna si mancare. Sau a treia optiune ar fi sa mergi din usa in usa pe la alte scari sa vezi cine il doreste sau sa lasi anunturi prin scarile de bloc. Stiu ca si mie mi s-a mai intamplat asta si am construit o cusca in gradina blocului unde am adapostit un alt catel.

| Amynutzza1 a răspuns:

Ii zici mamei tale ca vei avea tu mare grija de el, chiar daca aveti si o pisica. Spune-i ca nu il pastrati decat pana se incalzeste, ca ti-e atat de mila ca micutu sta afara in frig.Bine trebuie sa o spui convingator adica chiar sa crezi ceea ce zici si de obicei parintii cand vad cat de mult te implici in treaba asta vor accepta(in majoritatea cazurilor). Daca nu accepta roaga pe cineva apropiat care iubeste cainii sa il tina putin pana ii onvingi ori pe ai tai ori gasesti pe cineva care sa-l vrea

| Wlan a răspuns:

Care e intrebarea ta pana la urma?

| AnneSweet explică (pentru Wlan):

In ce mod sa-l ajut nu stiu ca sa-i mai fac sau cum sa o conving pe mama sa-l pastram pana la primavarawinking?