| DragonyBlueStar a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Am un mascul betta splendens de 5 cm luat din carrefour. Ieri am luat 2 femele din hornbach betta care au cam 3 cm ( cred ca sunt tinere). El le tot bate si le fugareste prin tot acvariul pe una din ele a ciugulit-o bine iar cealata femela a devenit agresiva si o ataca pe cealalta ciugulit-a.Cea ciugulit-a este gata de imperechere. CE SA FAC? Nu vreau sa se mai bata as vrea sa scot una din femele dar nu este indicat! Cred ca masculul le crede dusmani si nu stiu ce sa fac sa ii separ?

Răspuns Câştigător
| Cr1zzu a răspuns:

Simplu... asteapta sa se acomodeze toti 3 totul va veni de la sine presupun ca masculul incearca sa isi apere teritoriul oricum nu te ingrijora o sa inceteze

| DragonyBlueStar explică (pentru Cr1zzu):

Multumesc mult! M-am mai linistit!

4 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Pestii din specia Betta sunt foarte teritoriali si nu tolereaza sa fie 2 indiferent daca sunt femele sau masculi. De ce crezi ca in magazine sunt tinuti separati sau cate unul in diferite acvarii? ar trebui sa ii separi. Doar daca vrei sa iti faca pui las-o o femela din cele doua si trebuie sa ai o planta cu frunze late fiindca ei se inmultesc prin icre si le depun pe frunzele late.

| DragonyBlueStar explică (pentru T7uk):

Ai suta la suta dreptate merci pentru sfat a mers! As vrea sa iti fi dat tie funda.

| T7uk a răspuns (pentru DragonyBlueStar):

E nu-i problema de funda, dar poti sa ma vitezi ca folositor, doar daca vrei bineinteleshee hee