| MAndreea97 a întrebat:

5 state prezidentiale de pe glob ( dau funda), multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Katczinsky a răspuns:

Coreea de Sud, Brazilia, Statele Unite, Austria, Bielorusia, Bosnia si Hertegovina, Croatia, Estonia, Franta, Grecia, Irlanda, Islanda, Italia, Lituania, Macedonia, Malta, Moldova, Portugalia.
Cam astea ar fi.

| MAndreea97 explică (pentru Katczinsky):

Multumesc happy

| Katczinsky a răspuns (pentru MAndreea97):

Cu mare placere. happy

5 răspunsuri:
| DarkJoice a răspuns:

Statele prezidentiale sunt statele care au un presedinte.
5 state mai cunoscute sunt:
Coreea de Sud
Brazilia
SUA
Rusia
Franta
ex de mai multe tari:
Romania
Spania
Italia
Germania
Mexic
Ecuador
Argentina
Sper ca te-am ajutat!:*

| Katczinsky a răspuns (pentru DarkJoice):

Romania nu e prezidentiala. E semi-prezidentiala. Puterea nu apartine doar presedintelui (precum in statele prezidentiale) ci este impartita intre Prim-Ministru si Presedinte. Presedintele la noi are foarte putina autoritate. Daca prim-ministrul si sistemul lui este bolnav, presedintele nu poate face multe.
De asta nu prea stiti ca Basescu nu prea e reponsabil pentru tot raul din Romania. Prim Ministrul, Ponta, si cateii distrug tara.

| PaolaS a răspuns:

Sua, cipru, coreea de sud, brazilia, egipt