| Marius352 a întrebat:

A comandat cineva de pe aliexpress? Poti sa iei teapa?
Am vazut un ceas care arata chiar bine si mi s-a parut foarte ieftin (era aproximativ 11 dolari+transport gratuit in Romania).
FUNDA

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Da am comandat si lucruri foarte ieftine si lucruri nu asa de ieftine, ideea e ca primesti exact cat platesti, daca comanzi ceva ieftin nu te astepta la cine stie ce calitate. Un ceas de 10-11 dolari ar trebui sa arate cat de cat ok.
Uita-te la ratingul sellerului si la recenziile produsului, daca sellerul are peste 80% si produsul are recenzii bune poti sa comanzi linistit. Eu nu mi-am luat niciodata teapa, bineinteles, nici nu am comandat iphonuri la 50 de euro. Mi-am luat un ceas de 30 de Euro pe care il port deja de un an, arata impecabil, daca nu ai stii ai zice ca a fost foarte scump.

11 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Sincer nu am comandat niciodata dar nu am auzit nimic bun despre site-ul asta.Am inteles ca au numai fake-uri si produse foarte proaste.

| Laura a răspuns (pentru MCRgurl):

Pe cuvânt? laughing Ai fi vrut altceva la 10 dolari?

| Mihaelaa98 a răspuns:

Eu mi am luat o pereche de casti iphone la 13€ si sunt originale ca le am verficat. si in rest mi am luat 8 chesti, bratari cercei, si am fost multumita de ele avand in vedere ca am dat 1€ pe fiecare, si mai ales husele, sunt geniale

| Florentina9210 a răspuns:

Eu nu prea am incredere in site-urile de genul.

| supermamici a răspuns:

Eu am comandat de mai multe ori. Teapa nu iei, produsele vin insa cat platesti cam atat primesti, iar garantia este oarecum declarativa intrucat evident nu poti returna produsul. Insa atunci cand am comandat o tastatura de tableta si a venit cu o tasta desfacuta (am fixat-o usor la loc) am fost despagubit cu 2$ din cei 8 platiti. Uite si aici mai multe informatii http://timez.ro/......fara-taxe/

| PeFuga a răspuns:

De la vanzatori poti lua teapa, insa intr-o oarecare masura site-ul te protejeaza de asemenea intamplari, tu avand posibilitatea de a solicita returnarea integrala sau partiala a banilor daca produsul nu corespunde descrierii, daca are defecte sau daca nu ajunge la tine in decursul celor 30-60 de zile garantate (sau daca nu ajunge deloc).

| Alicezzz a răspuns:

Nu ai cum sa iei teapå. Comanda cu incredere. Urmareste produsul si vezi ca ai perioada de protectie si in caz ca nu iti vine produsul vb cu vazatorul sa o mareascå sau deschizi disputa sa iti iei bani inapoi. Produsele sunt pe genul cat dai atåta face. Atentie ca acelasi produs il poti gasi la un pret mai mic la alt vanzator, inainte sa il comanzi te uita la feedback lasat de alti despre produs si la poze. Produsul daca e cu freeshiping vine in 3-4 saptamani.

| Iugas a răspuns:

Aliexpress e ca un fel de piata. Exista vanzatoricorectie si vanzatori de la care poti sa iei teapa. Verifca-le punctajul, gradul de satisfactie al clientilor, ce review-uri au si incearca sa platesti cu paypal pentru ati putea recupera banii in caz de ceva.

| marcflo a răspuns:

Buna
Te ajut eu si iti scriu din experienta!
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)

| Mrr59 a răspuns:

Eu mi-am luat un mouse cu 38 de dolari de pe aliexpress si nu am luat teapa. Cam in 2-3 zile pachetul mi-a ajuns acasa fara probleme.

| SergiulicaSergiu a răspuns:

Da eu am plătit o baterie liion 48v mi-au dat țeapă.
Nici la suport clienți nu mai pot intra.
Arata ca pachetul a fost livrat.
Deci e o mare țeapă