| allebwa a întrebat:

Ajutor TPU!
Funda+voturi:
Am ceva probleme cu netul in ultima vreme, ok, inteleg ca e modem si ca nu il pot forta, dar nu pot face ceva sa mearga mai repede? Nu mai stiu ce sa fac, am facut rost de un antivirus bun si mi-am curatat browserele, dar nu pot sa ma uit calumea la un film, fara sa astept o zi intreaga sa se incarce. Ce pot face? Nu imi voi cumpara alt modem sau sa imi schimb reteaua de internet, din pacate deci care e explicatia pentru care nu mai merge bine modemul meu? Inainte asteptam 10-15 minute sa se incarce si ma uitam la filme. Din cauza ca e inceput de luna si inca nu mi-a dat drumul vitezei?
Scuzati-mi incoerenta dar sunt foarte nervoasa.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| diablo a răspuns:

Deschide toate porturile placi de retea. Insa mare atentie exista pericolul ca toti virusi sa iti intre in pc. Iar viteza nu-i din cauza modemului ci din cauza ca sunt prea multi utilizatori iar banda de viteza ii aceeasi si automat pentru. fiecare utilizator in plus tu sa pierzi din viteza. Eu te-as sfatui sa iti schimb firma de internet. Daca esti interesat sa iti deschizi porturile uite aici niste tutoriale pe YouTube. Aceste setari iti vor mari viteza cu 20% mai mult decat cea initiala.
http://www.youtube.com/......p?/results

4 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Specifica te rog modemul ca modemul isa de la cine ai net? Romtelecom etc.MAi ramane insa si calculatorul sa se miste repede intelegi? Degeaba dai vina pe el insa uneori poate ca nu este doar modemul de vina.Revino dac vrei un raspuns ce real te poate ajuta cu detalii precum : memoria si procesorul compului tau si de la cine ai internet.Bafta

| allebwa explică (pentru traveler):

Deci laptopul meu e aproape nou si refuz sa cred ca am virusi pentru ca eu nu downloadez programe sau filme,mi le face altcineva,care mi-a recomandat sa nu iau nimic de pe net pentru ca imi face el rost de tot ce am nevoie. Cat despre modem,l-am achizitionat acum un an; pe el scrie Digi Net Mobil... poate nu ai auzit de el, dar l-am luat provizoriu pentru ca m-am mutat recent si aveam neaparat nevoie de internet fara cablu deocamdata, dar chiar daca este provizoriu ma enerveaza la culme pentru ca nu stiu ce sa mai fac cu el sa mearga mai repede...

Răspuns utilizator avertizat