| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o pereche de pantaloni negri patati de clor. Mi-am cumparat un praf negru, ca sa le redau culoarea inapoi.Am pus praful si pantalonii in masina de spalat si... un kg de sare.Intrebarea mea este:La ce foloseste sarea? P.S.Au iesit perfecti.

Răspuns Câştigător
| moonY a răspuns:

Fixeaza culoarea.presupun

4 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Ca sa nu iti ramana apa colorata, mai dai odata pantalonii la acelasi program cu sau fara detergent, dupa preferintawinking
Sarea, din cate stiu eu ajuta la fixarea culorii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai ca apa colorata o sa ramana pe fundul masinii, nu iese toata, si la urmatoarea spalare o sa te trezesti ca iti pateaza rufele care sunt la spalat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Fixează culoarea.
Curăță foarte bine mașina de spălat să nu ai mari surprize cu rufele care urmează să la speli.
Să nu iasă dalmațieni,...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, cum se numeste praful acela? ca am patit-o si eu cu niste pantaloni