| andrutski a întrebat:

Am cateva intrebari legate de aparatul de fotografiat Nikon D40:
Imi puteti arata fotografii facute cu el?
Chiar are doar 6 Mp?
Se merita sa il iau cu 1000 lei?
Multumesc:*.

8 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Da, are doar 6 megapixeli, aşa că nici din greşală să nu dai 250 de euro pe aşa ceva, când există deja pe la Carrefour, Flanco, Real, etc, camere digitale de 10-12 megapixeli la 250 - 400 de lei! O treime din preţ şi încă o dată atâţia megapixeli. Singurul atru al Nikon-ului e că are zoom foarte mare, deci dacă vrei să apropii foarte mult imaginea se merită, dar la zoom mare va ieşi de 2 megapixeli, aşa că, părerea mea, nu se merită. Că, până la urmă, o calitatea unei imagini este dată în mare măsură de claritatea sa...

| Marina01 a răspuns (pentru angel74dm):

Eu detin de ceva timp un Nikon D40 iar megapixeli de care se tot vorbeste sunt identificati la zoom, in rest totul tine de mm de obiectiv, vorbim d eun aparat dslr (profesional) nu compara 10 megapixeli de compact cu un aparat profesional, nu exista termen = de comparatie!winking Si cat despre intrebare..ma poti contacta pe mine printr-un mesaj privat si iti dau eu fotografii afcute cu D40 big grin

| angel74dm a răspuns (pentru Marina01):

Perfect de acord, dar mă îndoiesc că acel aparat de 6 mega face poze de o claritate excelentă (faţă de cel de 14 mega) la o petrecere, de exemplu, unde se presupune că e întuneric, sau, mă rog, nu e lumină naturală... Orice aparat, chiar şi un telefon VGA, face poze chiar excelente în natură, cu soare, senin, etc, dar, când le pui pe computer acasă şi le dai zoom, acolo se vede diferenţa. Dar, dacă e profesional, precum spui, s-ar putea să compenseze lipsa megapixelilor prin dslr, deci s-ar putea să fie rentabil...

| Marina01 a răspuns (pentru angel74dm):

Eu il deti de ceva timp si crede-ma am avut si compact sunt lucruri absolut diferite, cei 6.1 megapixeli ai dslr-ului sunt detalii mm de obiectiv fac totul! Am un ED18-55 mm si scoate excelent, bineinteles daca stii sa-l folosesti, si sa ai si putina imaginatie, in fond fotografia e o artawinking iar esenta ei sta in fotografwinking!

| TrixLove a răspuns:

Da,merita. Eu am si e foarte bun. Daca vrei, iti dau ID-ul meu si am sa-ti arata cateva poze facute cu el. Calitatea e foarte buna. Merita. Cauta-ma pentru. poze la ID-ul : xorryx@yahoo.com

Funda?

| Deea236 a răspuns (pentru TrixLove):

De unde l-ai gasit Nikon D40, 10 milioane? Va rog raspunde-mi!

| NeverAlone a răspuns:

Da,are 6 Mp si face niste poze minunate :)
Crede`ma, merita
Uite aici niste imagini facute cu el:
http://imgur.com/e2Y7j
http://imgur.com/LixY1
http://imgur.com/8phpD
http://imgur.com/32ld2

| real a răspuns:

Nici vorba :O... cu 1000 lei iti iei din magazin aparat super cu toate dotarile.