| 9eMMy3 a întrebat:

Am cumpărat o casă de la un nene, care și-a făcut alături proprietății mele o căsuță.
Stâlpul de curent are un singur contor care duce doar la casa mea și de la mine din pod și-a tras el mai departe curentul la căsuța asta a lui.
Cum să fac ca să scap de el? să nu trebuiască să împart facturile cu el

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Foarte simplu: il dezlegi de la curent, avand in vedere ca legatura este in podul tau sau pui un contor dupa legatura si incasezi banii pentru ce consuma.
Ma mir ca ai fost de acord sa se lege la tine, fara sa-ti plateasca.

| 9eMMy3 explică (pentru Ioandelasal):

Căsuța aia era făcută de când am cumpărat eu casa, și legatura la curent la fel

| Ioandelasal a răspuns (pentru 9eMMy3):

Incheie contractul cu furnizorul de energie electrica si apoi procedeaza cum ti-am spus in primul raspuns.

Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde, pe numele cui este facut contractul cu furnizorul de curent.
Presupun ca, in prezent contractul inca figureaza pe numele vanzatorului. In acest caz, contorul este al lui si trebuie mutat (cu linie electrica separata spre "casuta" lui, iar tu sa faci contract separat, cu un contor separat.
Contractul vei putea face doar pe baza unui proiect.
Pentru a rezolva problemele de mutare, proiectare si autorizare trebuie sa apelezi la un electrician autorizat, dar poti solicita si de la furnizor (costul insa va fi mai mare).

| darrio2007 a răspuns:

Suni la Renel si sa vina sa ii traga contor separat. Acum ii platesti tu consumul lui.

| Holiday a răspuns:

Pe numele cui e contractul de curent pentru contoarul respectiv? Si pe ce adresa, pe a ta, sau pe a lui?

| 9eMMy3 explică (pentru Holiday):

Eu încă nu mi-am făcut contract de curent, logic contractul ar fi tot pe el, numai că după vanzarea casei eu cred că i se încheie contractul lui. și când eu imi fac contract o să îmi vină mie toate de platit de la el.
El a spus că va plătii tot, dar nu mă pot baza pe asta

| ioana748 a răspuns:

Pai, un electrician rezolva rapid. Se taie firul din podul tau.
Acum, depinde si cine este titularul de contract si pe ce nume vine factura.
Dar cu act de proprietate se rezolva.
Chiar nu pare o mare problema.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ioana748):

Tot ce trebuie să facă e să apeleze la furnizorul de electricitate și să le explice problema și garantat se va găsii o rezolvare.Eu le tot explic că e așa de simplu,dar ne place unora să ne complicăm viața.Cei cu asemenea probleme, nu doar în acest domeniu, ci în oricare altul, procedează cam așa și anume ei se află exact în fața spitalului, dar preferă să întrebe trecătorii și să afle răspuns la problema lor.De aceea există, de aceea s-au înfințat acele instituții spre a fi de folos, de ajutor populației.

| ioana748 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

De acord cu tine. Chiar daca la noi institutiile nu au o imagine prea buna, trebuie sa apelam la ele, indiferent de context, pentru ca in final tot acolo ajungi. Este bine sa mai schimbam impresii intre noi, dar de cele mai multe ori este irelevant si subiectiv ce spune unul sau altul. In anumite cazuri chiar este bine sa se apeleze direct la sursă.

| popapopica a răspuns:

Cate complicatii pentru un lucru simplu!
Ai cumparat casa. Primul lucru ce trebuia facut era sa-ti schimbi toate contractele la utilitati: electrica, gaz, apa, gunoi, tot-tot ce ai.
Cand mergi la electrica (cu contractul de vanzare-cumparare), mentioneaza ca este de separat o locatie. Iti vor taia ei cablul de acolo. Ca sa nu-l lase pe el fara curent. "Nenea" va trebui sa-si faca propriul contract cu electrica.