| Laurretta a întrebat:

Care este cel mai ușor mod de a studia și de a reține? Am de învățat 51 de pagini de istorie pentru mâine dar nu reușesc să rețin nimic!

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

51 de pagini? Oau...straight face
Incearca sa iti imaginezi ceea citesti, istoria este de fapt o poveste.Nu invata mecanic, cuvant cu cuvant, pentru ca nu ai sa reusesti si ai sa uiti repede ce ai invatat.Invata totul logic, pune-ti intrebari in minte:de ce s-a intamplat asa, cine a facut nu stiu ce si asa mai departe.

| Laurretta explică (pentru Siracuzia):

Mulțumesc mult pentru sfat. Așa am să fac data viitoare când am să încerc să recuperez nota big grin

10 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Succes! Imi pare rau pentru raspunsul meu intarziat.

| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

In primul rand trebuia sa te apuci de invatat mai demult, mai ales daca stiai ca sunt 51 de pagini!
Eu zic sa citesti cate un fragment, apoi sa-ti notezi ideile principale pe o foaie.
Dar invatarea trebuia facuta de timpuriu... whatever.

| CryssCrySta a răspuns:

Cam mult de invatat, dar poti incerca sa te inregistrezi cand le citesti o data si apoi o sa le asculti toata noaptea in timp ca dormi(nu stiu daca chiar functioneaza, am auzit dar nu am incercat)oricum incearca sa le legi intre ele sau ca faci ceva care iti place eu fac compuneri uneori cu asa ceva doar ca pun cam multa fctiune.

| underground05 a răspuns:

Sunt mai multe lucruri d care trebuie sa tii cont cand inveti.cel mai bine retii dimineata(degeaba inveti seara creierul tau e obosit,nu faci decat sa pierzi timpul ca oricum nu iti ramane nimic in cap),nu invata mecanic(incearca sa gandesti ceea c citesti,ce inveti) nu sta ore intregi invatand mai fa si cate o pauza din cand in cand, iesi afara la aer iti oxigenezi creierul(nici nu ai idee cat te ajuta chestia asta sa retii mai usor), si ceea ce e mai important gandeste-te la ce inveti! bafta

| deutza_2137 a răspuns:

Buna. daca nu poti sa inveti toate lectiile paginile poti sa inveti cate putin din fiecare lectie ca daca o sa te asculte profesorul profesoara o sa vada ca ai invatat ceva... dar poti sa inveti si toata lectia...ia pastile din alea pentru. invatat usor.

| EuBorak a răspuns:

Ala sau aia d istorie e nebun/a cum dracu sa-zi dea sa invetzi 51 d pagini trebuie sa ii spui sa le invete el/ea

| SaveTheNature a răspuns:

laughing) trebuie sa iti placa ce citesti.altfel nu o sa inveti niciodata. incearca sa te gandesti ca faci parte din istoria pe care o citesti.ca si tu esti un personaj din ce citesti

| Laurretta explică (pentru SaveTheNature):

Dacă ai știi cât de mult îmi place istoria, vei înțelege cât de simplu a să fie. big grin

| HippiTweety a răspuns:

Citeste un paragraf iar apoi scrie ideile principale pe o foaie si inave-le pe acelea. Sper ca te-am ajutat.