| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot retine mai usor terminatiile declinarilor la latina, da o sa ziceti sa le invat, dar nu pot sa le retin pe fiecare in parte, mi se amesteca in cap. funda big grin

Răspuns Câştigător
| Pricked a răspuns:

Ei bine, asta insemna ca nu le-ai invatat!
E ca si cum ai spune: "Eu stiu capitalele Europei, doar ca le incurc."

Incearca sa le scrii de mai multe ori pe o foaie si o sa le retii.
Bafta!

3 răspunsuri:
| NoShit a răspuns:

Ai noroc că îmi fac acum tema la latină şi dau şi test. Altfel îmi era lene. Fii atent. Nu trebuie să le înveţi pe toate pe dearost, e o mare prostie. Tre să ţii cont de nişte reguli pe care dacă le înveţi îţi va fi mult mai uşor.
Planul este în ordinea următoare: stabileşti declinarea, stabileşti genul, stabileşti vocala tematică şi stabileşti tema.
1. Declinarea o recunoşti după forma de genitiv a substantivului(a doua formă din dicţionar) aşa şi genul şi vocala tematică
Ex.
Decl I - casa, casAE ->V.T.=a
Decl II - dominus, dominI ->V.T.=u(Ac.sg.)/o
Decl III - rex, regIS ->V.T.=e
***Decl a IIIa este de 2 tipuri:
a. parisilabică- nr de silabe de la N = G
b.imparisilabică - nr de silabe de la N ≠ G***
Decl IV - senatus, senatUS -> V.T. =u
Decl V - facie, faciEI -> V.T.=e
! Notă!
Am scris cu majuscule terminaţia de la genitiv a substantivului care o înveţi ca să poţi stabili declinarea unui substantiv. Vocala tematică (V.T.) se învaţă şi ea. O să vezi la reguli că te ajută.
ACUM
Stabileşti tema eliminând terminaţia de la genitiv a substantivului (adică repet pentru ultima dată, aia cu MAJUSCULE)

ŞI ŞI ŞI
Ultima chestie

Reguli generale de declinare
I. Regula vocativului
V=N
˜Excepţie˜
Substantivele de genul masculin de declinarea a IIa, terminate la N. sg in -us au V.sg. terminat in -e
II. Regula Acuzativului
Ac. sg -> tema+ V.T. + terminaţia -m
Ac. pl -> tema+V.T. + terminaţia -s
III. Regula Ablativului
Abl. sg = tema+V.T.
Abl. pl
-decl I, II = tema+terminaţia -is
-decl II, IV = tema +terminaţia -ibus
-decl V = tema + terminaţia -ebus
IV. Regula Nominativului
N.pl
- decl I, II = forma de G. sg
-decl III, IV, V = forma de Ac. sg
V. Regula neutrelor
Adică la alea de genul neutru
N=Ac=V=terminaţia -a Adică toate au aceeaşi terminaţie la cazurile astea dacă-s la neutru.
Restul se învaţă. Au rămas mult mai puţine laughing
Dativ sg:
decl I - ae
decl II - o
decl III -i
decl IV - ui
decl V -ei
Genitiv pl.
decl I - arum
decl II - orum
decl III - um/-ium
decl IV -ium
decl V -erum

Cam asta-i. Poate pare mult, dar crede-mă, e mult mai uşor decât să înveţi fiecare terminaţie, prea mult chin.
Ai face bine să înţelegi! Şi dacă ai vreo nelămurire aştept.
Baftă.

| NoShit a răspuns (pentru NoShit):

A, şi ablativul pl = dativ pl.
au ambele aceeaşi regulă

| loryys a răspuns:

Declinarea I
N - a
G,D -ae(se pronunta e)
A - am
V,Abl-a
plural
N,V - ae
G - arum
D, Abl - is
A - as
declinarea a II-a
N -us
G-i
D, Abl -o
Ac- um
V-e
plural
N, V-i
G-orum
D, Abl-is
Ac-os