| Utilizatoare123 a întrebat:

Am dus la punctul de colectare PET-uri 10 sticle de plastic, 50 de bani fiecare. Am primit un bon si cineva mi-a spus ca nu primesc banii in mana, ci trebuie sa fac cumparaturi cu acel bon. La Penny am patit asta. Este normal? Ce pot face sa recuperez banii direct?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dezavantajul acestui site este ca unii spun ca "suntserios" dar dau raspunsuri neserioase. Se recupereaza si banii dar poti opta si pentru scadere din valoarea cumparturilor. Citeste aici: https://lafantana.ro/......stemul-sgr
Poti sa citesti si aici: https://www.portalcodulfiscal.ro/tags/ambalaje-sgr/

| Standt a răspuns (pentru Salontanul):

O, de mult timp am remarcat ca da raspunsuri neserioase. Dar in ultima vreme, se intrece pe sine.

| darrio2007 a răspuns:

Da, este normal. Nu ti se dau banii in mana.

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu cum este la penny, dar la LIDL de exemplu ai optiunea fie sa primesti voucher fie sa primesti contravaloarea, adica bani.
Normal si legal mi s-ar parea ca sa primesti fie voucher fie bani, pentru ca pana la urma sunt banii nostri cei 50 de bani per sticla pe care-i platim in plus!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu recuperezi banii. Nu așa funcționează.

| dullcat a răspuns:

In mod normal ai si dreptul de a primi contravaloarea bonului la casa.E destul sa dai un search si vei gasi ca pot exista ambele optiuni sau doar una, in functie de magazin.Ai primit deja doua linkuri mai sus. Daca doresti banii te interesezi unde ti se ofera direct si duci acolo sticlele in vederea colectarii separate.

| gabicoo a răspuns:

Și care-i problema cu voucherul? Nu faci cumpărături? Îl valorifici prima dată când mergi și cumperi ceva.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu recuperezi nici un ban. Pastrezi bonul pana cand faci cumparaturile iar la supermarket.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ca de ar fi asa, s-ar face mafie pe gropile de gunoi si pe pet-uri. Imi fac firma de reciclari si incasez bani pe bidoane de imi umplu buzunarele. Mai ales ca poti frauda si statul in felul asta, daca nu sesizezi nici ANAF-ul.

Se da voucher in schimbul pet-urilor special pentru a preveni asa ceva. Ca statul roman nu e chiar atat de prost.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De fapt, s-a circulat pe toate canalele informatia ca fie primesti bon si il utilizezi, fie primesti bon si te duci la casa pentru a primi contravaloarea cash.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Si poate vrei sa zici firma de colectare care exporteaza in tarile sarace sau invers, asta fiind schema mafiei in general, nu reciclarea in adevaratul sens al cuvantului (desi avem si noi cateva fabrici in tara, chipurile).SGR e pentru a opri deseurile din a ajunge in natura sau la gropile de gunoi (ar trebui sa fie o solutie temporara stiind ca altii vorbesc deja de economia circulara si degrowth, dar in fine, de aici rezulta alte discutii care deviaza de la subiect).Mna, daca doresti sa ajungi si tu la Recorder da-i inainte cu ideea ta.laughing)

| Standt a răspuns:

Legea spune ca se pot da bani sau voucere/bonuri.
Comerciantii sunt smecheri si dau bonuri, ca sa te oblige sa cumperi cu ele tot de la ei din magazin. Asa isi fac vanzare. Acum vei folosi acel bon la primele cumparaturi. Nu stiu sigur, dar mi se pare ca au un termen pana cand pot fi folosite. Vezi ce scrie pe el.