| AtateaConditii a întrebat:

Am facut 18 ani si inca sunt la scoala. Unde trebuie sa merg ca sa fa actele pentru alocatie? Am fost la casa de asigurari asa mi-a recomandat un prieten, am fost si mi-a dat adeverinta de asigurat. Acum unde trebuie sa merg?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Monitorul Oficial, Partea I nr. 158 din 29.02. 2008 a fost publicată O.U.G. nr. 16/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii.
În conformitate cu prevederile art. II din O.U.G. nr. 16/2008 pentru tinerii peste 18 ani care urmează cursurile şcolare liceale şi profesionale, cererile de solicitare a dreptului se depun la unitatea de învăţământ însoţite de copia actului de identitate, cererea si copie după extrasul bancar de cont curent (dacă acesta există), in cursul lunii in care elevul implineste 18 ani.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acte necesare pentru acordarea alocaţiei de stat pentru copii

Persoane beneficiare: toti copiii in varsta de pana la 18 ani sau peste 18 ani daca frecventeaza cursurile scolare pana la terminarea acestora fara intrerupere

Cuantum alocatie:

200 lei pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 0 – 2 ani (0 – 3 ani in cazul copiilor cu handicap)
42 lei pentru copiii cu varsta 2 ani-18 ani
84 lei pentru copiii cu handicap cu varsta 3 ani-18 ani

Acte necesare:
Obligatoriu:

cerere tip
acte de identitate parinti (copie si original)
certificat nastere copil (copie si original)
certificat de casatorie (copie si original)
dosar cu sina
extras de cont in original cu semnatura si stampila bancii pe numele titularului alocatiei (daca se doreste plata in cont)

Dupa caz (copie şi original):

livretul de familie
hotararea judecatoreasca de incredintare a copilului in caz de divort
hotarare judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei
hotararea judecatoreasca de incuviintare a adoptiei
actul de deces al unuia dintre parinti
certificatul de incadrare al copilului intr-un grad de handicap, in situatia in care copilul este declarat cu handicap
alte situatii

Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoarecelei in care s-a nascut copilul, iar plata dreptului se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
Plata alocatiei de stat se asigura de catre Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala a localitatii. Informatii mai multe la primarie.

| AtateaConditii explică (pentru Salontanul):

Mi-ai dat actele necesare numai pentru copiii sub 18 ani, dar la cei peste 18 vreau.

| Salontanul a răspuns (pentru AtateaConditii):

Acolo scrie: sau peste 18 ani daca frecventeaza o scoala.

| AtateaConditii explică (pentru Salontanul):

Si unde se fac actele astea si unde le depun?

| Salontanul a răspuns (pentru AtateaConditii):

In Monitorul Oficial, Partea I nr. 158 din 29.02. 2008 a fost publicată O.U.G. nr. 16/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii.
În conformitate cu prevederile art. II din O.U.G. nr. 16/2008 pentru tinerii peste 18 ani care urmează cursurile şcolare liceale şi profesionale, cererile de solicitare a dreptului se depun la unitatea de învăţământ însoţite de copia actului de identitate, cererea si copie după extrasul bancar de cont curent (dacă acesta există), in cursul lunii in care elevul implineste 18 ani.