| anca174 a întrebat:

Am si eu o problema. Am implinit 19 ani si doctorul de familie mi-a spus ca m-a sters din baza de date si ca trebuie sa merg la Casa de asigurari sa imi dea o adeverinta ca sunt asigurata. Mi-a spus ca imi trebuie adeverinta de la scoala si copie de la buletinul de identitate. A mai patit cineva la fel si stie daca imi mai trebuie si alte acte? Stiu ca acolo sunt cozi groaznice si nu as vrea sa stau toata ziua si cand ajung la rand sa nu am toate actele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

Pentru unele judete exista si posibilitatea de a obtine aceea adeverinta online. Deci nu sta la coada pana nu verifici posibilitatea asta. Bafta

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Adeverinta de la scoala ( pentru anul scolar 2011-2012) + copie carte de identitate sunt suficiente. Important este ca, in evidentele Casei de sanatate, sa fi gasita cu continuitate scolara--- daca ai intreruperi, si nu poti dovedi cu o adeverinta ca ai fost elev sau student in acea perioada atunci, te va pune sa platesti acea perioada. Dupa ce platesti, abia atunci Casa de Sanatate iti va elibera adeverinta care atesta calitatea de asigurat.

| IMC90 a răspuns:

Eu nici nu cred ca mai am medic de familie, si pe mine m-a sters din baza de date si nu mi-am miscat fundu sa ma inregistrez.
Oricum, pentru mine are valoare egala cu 0 medicul de familie si, cand am o problema merg la privat la medicul specialist...

| Purec a răspuns:

Cat despre actele necesare...

Copie Carte de identitate
Document din care sa rezulte activitatea de elev / student (adeverinta, acceptanta tradusa traducator autorizat)
Copii : Diploma Bacalaureat, Diploma Licenta obtinute in ultimii 5 ani, daca este cazul
Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original) –
Dovada platii contributiei in cazul in care au obtinut venituri

Răspuns utilizator avertizat
| Pearl01 a răspuns:

Buna! Toti adolescentii care implinesc 18 ani sunt stersi din bazele de date. Daca imi amintesc bine si eu am patit-o...deci nu trebuie sa-ti faci griji, asa este sistemul la noi de cativa ani. La casa de asigurari e nebunie! Cozi interminabile, oameni nervosi, personal incet etc. Este posibil sa mergi acolo, sa-ti iei numar si sa nu ajungi in ziua aceea la rand, sa vii a 2-a zi, asa ca nu te gandii ca-ti rezolvi problemele asa de repede. Ca acte, cum ai spus si tu: adeverinta de la scoala, precum studiezi acolo, copie de pe buletin+buletinul in original. Insa ca sa fi tu mai sigura, pentru ca sistemul asta se tot schimba si in fiecare an cere mai multe acte peste tot, ar fi bine sa mergi pana la casa de asigurari si sa intrebi la ghiseul de informatii ce acte iti trebuie pentru asigurare, e mai simplu decat sa te trezesti ca iti spune altcineva ce acte iti trebuie si tot nu sunt complete. Mai intreaba la ghiseu, de la ce ora sa fii acolo pentru a nu sta multe ore la rand si pana cand e programul. E mai bine sa te interesezi singurica, daca nu ai chef sa mergi acolo cauta pe site-ul casei de asigurari de la tine din judet si vezi de ce ai nevoie.

| anca174 explică (pentru Pearl01):

Mersi mult. Doar ca eu stau intr-un oras mai mic si trebuie sa merg in alt oras la casa de asigurari de asta si intrebam ca nu imi convine sa ma plimb 2 zile 3 cu trenu. Oricum mi se pare o prostie daca inca sunt la liceu ar trebui sa mai fiu inscrisa la medicul de familie pana in iunie iulie cand termin scoala.