| ThePoet a întrebat:

Am implinit 18 ani de curand si stiu ca trebuie sa imi schimb buletinul. Va rog frumos, cei care v-ati reinnoit recent buletinul, sa imi spuneti si mie ce acte v-au trebuit cand v-ati dus la evidenta populatiei? Multumesc.

6 răspunsuri:
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

In primul rand la multi ani

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

ACTELE NECESARE PENTRU ELIBERAREA UNEI CARTI DE IDENTITATE, indiferent de motivul solicitarii, sunt:
--buletinul expirat
* Certificatul de nastere;
* Actul cu care se face dovada adresei de domiciliu;
* Timbru fiscal - a carui valoare se poate schimba, suma fiind actualizata prin Hotarare de Guvern;
* Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate, respectiv 7 lei (RON), aceasta suma fiind actualizata in functie de rata inflatiei, cu avizul Consiliului Concurentei.

| unknownn a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Vad ca nu ai zis nimic de certificat-ul de casatorie al parintilor, fara de care nu-ti poti reface cartea de identitate.
Trebuie sa te prezinti cu unul din proprietarii apartamentului/casei in care locuiesti.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru unknownn):

Nu ai nevoie de certificatul de casatorie al parintilor, doar la 14 ani cand iti faci prima data cartea de identitate.Informeaza-te!

| unknownn a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Eu mi-am schimbat buletinul si am avut nevoie.Nu am 14 ani(lol).

| zahy a răspuns:

Eu cand am plecat din Romania ultima data adica acum 4 luni nu s-a dat nici o lege sa schimbi buletinu la 18 ani. scrie jos pe el data eliberari si cand trebuie schimbat. sigur nu la 18 ani