| SDavidS a întrebat:

Am masina de spalat INDESIT si apare pe buton F-09 si nu porneste, puteti sa-mi spuneti ce reprezinta.va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o eroare de PLC (microcomputerul masinii de spalat).
1. Scoate din priza masina pentru un minut. Muta rotita programatorului pe neutru (orice punct negru de pe indicator care NU este un program). Porneste masina. Daca dispaly-ul palpaie de 3 ori, s-a reincarcat memoria EPROM. Opreste masina din butonul ON/OFF. Muta programatorul pe programul de spalare, porneste-o din nou. Ar trebui sa mearga acum, asta a fost un System Reset.
2. Daca nu palpaie de 3 ori displayul la repornire, e posibil sa fie un blocaj de software in Programator. Apasa si tine apasat minim 7 secunde butonul de Start.
3. Daca nici asta nu functioneaza, poti sa te pipi pe el de PLC. Mergi la un service sa ti-l schimbe.
3bis. Daca a functionat 1 sau 2, ma pipi eu pe funda mea, imi esti dator 10 beri!

| DanutzuUu a răspuns (pentru anonim_4396):

1000 de beri domnul meu a functionat resetul si acum facut masina m-ai salvat. Sanatate multa

5 răspunsuri:
| SDavidS explică:

Iti multumesc foarte mult, a pornit este ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SDavidS):

Cum s-a resetat? Varianta 1 sau 2?
Vezi ce faci cu berea aia...

| SDavidS explică (pentru anonim_4396):

Varianta 1, daca vii in Satu Mare ti-l ofer...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SDavidS):

Lasa, bea-le tu de 1 Mai, in cinstea mea... cine zicea ca eu nu dau decat raspunsuri cretine pe TPU? laughing