| bebe_7919 a întrebat:

Ajutor! va rog din suflet sa imi spuneti si mie cu sa folosesc masina de spalat indesit! mersi mult

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e greu de folosit, chiar daca ai pierdut instructiunile de folosire.
Sertarul de detergent are trei compartimente, dinspre stanga spre dreapta: detergent pentru prespalare, detergent pentru spalare, balsam de rufe.
Butonul mare este pentru alegerea programului. Din pacate nu mai retin fiecare program ce face, dar cred ca sunt niste semne sugestive pe masina. Butonul oval e pentru pornire & oprire. Mai are niste butoane pentru stoarcere si numarul de rotatii pe minut, precum si pentru a anula staorcerea (sa scoata doar apa si sa nu centrifugheze rufele) precum si pentru temepratura de spalare pe care o stabilesti in functie de rufele puse in masina. Din cate stiu eu, intai se da drumul la apa, apoi se baga masina in priza, se programeaza si se porneste. Succes!

5 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Pai tr sa ai carte de folosire cand ai cumparat-o si scrie acolowinking

| Sabwy a răspuns:

N-are carte dinaia de folosire?:s

| christabell a răspuns:

Nu stiu ce tip de masina e a ta, eu am tot Indesit, dar modelul mai simplu.Alegi un program, sa zicem 6, care are 40*, pui detergentul in casuta din mijlocul sertarului(cea mare), balsamul in dreapta(casuta mica). Incarci masina cu rufele, inchizi usa.Conectezi la priza, dai drumul apei reci si apesi butonul pornit/oprit. Un bec va palpai, semn ca accepta programul ales si incepe programul de spalare. A mea are un punct in program de stop.Aici masina se opreste si manual actionez butonul de centrifugare. Dupa ce s-a terminat tot programul din nou palpaie becul.Atunci actionezi butonul pornit/oprit si scoti din priza(e mai sigur). Usa o poti deschide dupa catava minute(se aude un clic)si gata. Daca in timp ce masina e in functie doresti sa selectezi alt program pentru ca te-ai razgandit, opresti de la buton, astepti vreo 3-4 min si apoi selectezi programul dorit, altfel masina deruleaza toate programele unul dupa altul.Hai,ca nu-i greu!

| bebe_7919 explică:

Nu am cartea, pentru ca m-am mutat intr-un apartament mobilat si era acolo.cartea nu am gasit-o.ma puteti ajuta?

| diana_8199 a răspuns:

Depinde ce vrei sa stii si eu am tot indensi te-as putea ajuta...vezi in stanga sunt numerotate programele si inn functie de ce ai de spalat pui programul in deapta la chestia aia rotunda eu de obicei spal la progamul 3winkingdar citeste totusi carte de instructiuni daca aihappy